ایلام، راسان خبر_ مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های مسافربری استان ایلام گفت: پایانه مرزی مهران مکمل توانمندی‌های شبکه حمل و نقل جاده‌ای ایران است.

download-(3)
به گزارش راسان خبر؛ مهرداد جهانی اظهار داشت: پایانه‌های مرزی اعم از زمینی دریایی و هوایی بستر جابه‌جایی کالا و مسافر میان کشورها به شمار می‌روند جمهوری اسلامی ایران به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه که از گذشته‌های دور در نظام مناسبات حمل و نقل بین‌المللی داشته و دارد و با بهره‌گیری از فرصت‌هایی که در پی تحولات سیاسی ناشی از استقلال کشورهای آسیای میانه در منطقه ایجاد شده است.

وی افزود: اکنون و بیش از پیش در پی موقعیت و اعتبار تاریخی خود در عرصه حمل و نقل بین المللی است. سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای متولی ساماندهی پایانه‌های مرزی با پیش‌بینی امکانات رفاهی مختلف از جمله دفتر پست مخابرات، سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، بانک، بوفه و سالنهای انتظار سعی در برقراری آسایش و رفاه عبورکنندگان از مرزها کرده است و آمار ارقام موجود نشان می‌دهد تاکنون از موفقیت شایانی بروخوردار بوده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان ایلام با اشاره به موقعیت ویژه جمهوری اسلامی ایران به عنوان دروازه رونق حمل و نقل و ترانزیت منطقه عنوان کرد: پایانه مرزی مهران یکی از حلقه‌های مهم ترانزیت و تجارت در این منطقه جغرافیایی است که نقش مهمی در ساماندهی و تسهیل عبور و مرور بار و مسافر میان دو کشور ایران و عراق و همچنین کشورهای ثالث دارد.

وی گفت: این استان از پتانسیل‌های بالقوه زیادی برخوردار است که ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی یکی از قابلیت‌ها است که می‌تواند هر ساله علاوه بر درآمد های ترانزیتی، توسعه تجاری منطقه را تحقق بخشد.

*جایگاه پایانه‌های مرزی  مهران در حمل و نقل بین‌المللی

جهانی خاطرنشان کرد: استان ایلام  با حدود ۴۲۵ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارای طولانی‌ترین مرز زمینی در میان سه استان همسایه دارد. از طرفی نزدیکی مرز زمینی مهران به شهرهای مذهبی و امنیت موجود در مسیرهای داخلی کشور عراق با توجه به شیعه بودن شهرهای بین مسیر اهمیت این مرز را دو چندان می‌کند همچنین با توجه به سیاستهای دولت قبلی این کشور در عقب مانده نگه داشتن این مناطق و نبود زیرساختهای اقتصادی و صنعتی اهمیت این مناطق را به عنوان بازار صادرات کالا و خدمات ایرانی نمایان می‌کند.

وی افزود: اهمیت استان با دارا بودن ۴۲۵ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و نزدیکی و امنیت شهر مهران و امکان دسترسی آسان به بازارهای کشورهای عربی و خاورمیانه خود دلیلی واضح و مبرهن بر تمامی امتیازات پایانه مرزی مهران است که نزدیکترین و راحت‌ترین راه عبور برای زائرین عتبات عالیات به شهرهای کربلا (۲۴۰ کیلومتر ) و نجف (۱۸۰ کیلومتر) است.

مدیرکل حمل و نقل استان ایلام تصریح کرد: در حال حاضر تردد روزانه حدود ۵ هزار نفر زائر ایرانی، عراقی از پایانه مرزی مهران و خروج روزانه بیش از ۵۰۰ کامیون کالا و ترانزیت کالاهای دیگر از جمله محصولات نفتی در خروجی مهران گویای این واقعیت است که این حجم تبادلات سبب اشتغال‌زایی، جذب جمعیت و خروج منطقه از بن بست جغرافیایی و رونق و توسعه استان ایلام خواهد شد. همچنین در این زمینه افزایش بیشتر مردم ایجاد شغلهای جدید در ارتباط با بازارچه به نسبت دوران قبل از بازگشایی مرز به وضوح مشخص است.

*پایانه مرزی مهران مکمل توانمندی‌های شبکه حمل و نقل جاده‌ای ایران

جهانی خاطرنشان کرد: وجود عتبات عالیات در کشور عراق و همچنین بارگاه ثامن‌الحج حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) ایران یکی از عمده دلایل حجم تردد مسافران ایران و عراق است شور و شوق وافر شیعیان برای زیارت بارگاه ملکوتی سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و سایر اماکن مقدسه‌ای که در این کشور وجود دارند و متقابلا وجود اماکن مقدس در ایران هزاران نفر از مسلمانان دو کشور را از طریق پایانه مرزی مهران روانه اماکن زیارتی می‌کند علاوه بر زائران ایرانی عتبات عالیات با توجه به ناوگان حمل و نقل جاده‌ای و نیز ایمن، کوتاه و اقتصادی بودن مسیر جمهوری اسلامی ایران در هر سال بسیاری از مسافران از کشورهای آسیانه میانه و قفقاز، هند، پاکستان، افغانستان و آذربایجان و حتی ترکیه از طریق ایران به کشور عراق و از طریق کشورهای سوریه و عربستان سفر می‌کنند.

وی گفت: پایانه مهران راحت‌ترین و نزدیکترین راه برای عبور زائران عتبات عالیات به شهرهای کربلا (۲۴۰ کیلومتر ) و نجف (۱۸۰ کیلومتر) است در واقع این پایانه مکمل ظرفیتها و توانمندیهای شبکه حمل و نقل جاده‌ای ایران برای جابه‌جایی این مسافران است.

مسیر ایران – عراق و راهیابی به شمال آفریقا

مدیرکل حمل و نقل استان ایلام عنوان کرد: مسیر عراق یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های برای راهیابی زائران و مسافران ایرانی به کشور سوریه است. مسیر عراق در مقایسه با مسیر فعلی واجد ویژگیهای چون کاهش ۱۲ ساعتی زمان سفر و کوتاه شدن مسیر به میزان ۶۰۰ کیلومتر و در نتیجه کاهش هزینه جابه‌جایی مسافران است.

وی افزود: با توجه به این ویژگیها انتظار می‌رود با بهبود هر چه بیشتر روابط سیاسی موجود بخش عمده‌ای از سفرهای زائران ایرانی به کشور سوریه از طریق قلمرو عراق انجام شود.

جهانی تصریح کرد: همچنین با حل پاره‌ای از مشکلات موجود در این مسیر گردشگران ایرانی نیز گردشگران کشورهای منطقه فرصت می‌یابند با استفاده از وسایل نقلیه جاده‌ای از طریق مسیر ایران و عراق به کشورهای سوریه، لبنان، مصر، عربستان و نیز کشورها شمال آفریقا سفر کنند.

وی افزود: این مسیر به عنوان مسیری کوتاه و کم هزینه جاذبه‌های فراوانی برای گردشگران دارد و آغاز بهره‌برداری از پایانه مرزی مهران موجب تسریع روند تردد مسافران و گردشگران میان ایران و عراق می‌شود.

*نقش پایانه مرزی مهران در کریدور شرق و غرب

مدیرکل حمل و نقل استان ایلام عنوان کرد: با توجه به قرار گرفتن عراق در مسیر کریدور شرق – غرب که می‌تواند یکی از کریدورهای مهم ترانزیت میان آسیا و اروپا باشد بهره‌برداری از پایانه مرزی مهران، بستر مناسبی برای فعال شدن هر چه بیشتر این کریدور فراهم می‌آورد و با فراهم شدن امکانات ترانزیت کالا از قلمرو این کشور، ایران به یکی از مهم‌ترین چهار راههای ترانزیتی منطقه تبدیل می‌شود و می تواند به عنوان حلقه اصلی کریدور شرق – غرب به کریدور شمال – جنوب ایفای نقش کند.

وی افزود: با فعال شدن کریدور شرق – غرب شرایطی فراهم می‌شود که کالاهای کشور های آسیای میانه، افغستان، پاکستان و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس با هزینه کمتر و سهولت و سرعت بیشتر به شمال افریقا و جنوب اروپا حمل شود.

جهانی خاطرنشان کرد: پایانه مرزی مهران ضمن فراهم آوردن امکانات توسعه مناسبات تجاری میان دو کشور ایران و عراق موجب توسعه اقتصادی استان‌های کرمانشاه، کردستان، لرستان و ایلام و خارج شدن این استانها از بن بست فعلی حمل و نقل می‌شود و شرایطی به وجود می‌آورد که تولیدکنندگان داخلی بتوانند کالاهای خود را به عراق و از طریق این کشور به سایر کشورها همچون سوریه، لبنان، اردن و عربستان صادر کنند.