ایلام، راسان خبر_ مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: برای کنترل بیماری های بین دام و انسان هر ساله اقدامات خوبی در این زمینه صورت می گیرد که در مجموع سالانه ۱۸ عملیات صورت می گیرد.

download

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر؛ وهاب پیرانی صبح چهارشنبه در جمع اصحاب رسانه استان به مناسبت فرا رسیدن۱۴مهر هفته دامپزشکی گفت: ۷درصد جمعت کشور در استان وجود دارد که در مجموع می توان گفت استان ایلام از بالاترین  جمعیت دامی استان برخوردار است.

وی گفت:وجود دو اقلیم ییلاق و قشلاق در استان سبب شده است که دامداران استان از مهاجرت به  استان های دیگر خودداری کنند و ییلاق قشلاق صورت گیرد.

دکتر پیرانی افزود:ارزش سرمایه دامی در استان ۱۲۰۰میلیارد تومان است که سالیانه  حدود۱۷۰هزار تن انواع محصولات دامی به ارزش بیش از ۸۰۰میلیارد تومان در استان تولید می شود.
وی در ادامه به اهمیت وجود مرز در استان اشاره کرد و عنوان کرد:امنیت مرز سبب شده بیشترین صادرات فراورده های دامی در مرز مهران صورت گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان ادامه داد:در سال گذشته ۴۸هزار تن انواع فراورده های خام دامی،۴۵هزار تن انواع ماهی،مرغ منجمد گوشت قرمز ،۵میلیون تخم مرغ نطفه دار  از مرز مهران به کشور عراق صادر شده است.

وی تصریح کرد:همچنین در بحث سالامبور  سال گذشته ۶۷۱هزار ۵۶۰مورد گوسفند و ۱۱۰هزار و ۶۶۵مورد گاو و در مجموع ۸۰۰هزار از مرز به کشور عراق صادر شده است.

دکتر وهاب پیرانی خاطر نشان کرد:در بحث نظارت قبل و بعد از کشتار در سال گذشته ۷۰هزار مورد و در سال جاری ۲۶مورد بازدید در سطح استان انجام شده است که در مجموع  ۹۶هزار بازدید می توان عنوان کرد.

وی مهمترین اقدامات در حوزه فنی دامپزشکی استان را نظارت بهداشتی و قرنطینه بر کلیه محموله های صادراتی دام زنده و انجام کلیه امور قرنطینه از طریق سیستم یکپارچه و سامانه ردیابی دام زنده و فراورده های خام دامی و همکاری با ستاد قاچاق کالای استان عنوان کرد. 

وی افزود:در سال گذشته ۷تن فراورده های خام دامی آلوده در استان کشف شده است که از این تعداد۴میلیون دام طیور،۴۰هزار قطعه مرغ و در مجموع ۱۶تن فراوردهای تاریخ گذشته از سطح شهرستان ها جمع آوری و معدوم سازی  شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان افزود:کل توزیع واکسن دامی در کشور ۲۶میلیون عدد بوده که سهم استان ۲میلیون بوده است لذا این تعداد سبب شده در سال گذشته مشکلات در حوزه دام در سطح استان کمتر تر از سال ۹۳شود.

وی به شیوع بیماری هاری  در سال های گذشته در دهلران  اشاره کرد و گفت:در بین سال های ۹۱تا ۹۳ متاسفانه شیوع این بیماری در این شهرستان وجود داشته که با معدوم سازی دام ها و پرداخت خسارت به دامداران این بیماری تا حدود زیادی کنترل شد که این امر نشان از اقدامات مثبت دامپزشکی استان در این زمینه بوده است.