کامران سلیمان پور، مدیرکل شرکت غله و  خدمات بازرگانی استان ایلام روز سه شنبه  در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: از ابتدای سال‌جاری جاری تا کنون ۱۸۹ هزار تن  گندم از کشاورزان استان خریداری شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است.  وی با بیان اینکه  ۱۳ […]

کامران سلیمان پور، مدیرکل شرکت غله و  خدمات بازرگانی استان ایلام روز سه شنبه  در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: از ابتدای سال‌جاری جاری تا کنون ۱۸۹ هزار تن  گندم از کشاورزان استان خریداری شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است.
 وی با بیان اینکه  ۱۳ هزار و ۸۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خریداری شده افزود: حمایت از کشاورزانی که به کشت دانه های روغنی کلزا  در استان  اقدام کردند، موجب رشد قابل توجه کشت این محصول در سال زراعی جاری شد که این می تواند استان و کشور را در تامین روغن های خوراکی خودکفا و از واردات آن بی نیاز کند.
مدیر کل شرکت غله و خدمات  بازرگانی استان تعداد سیلو ذخیره سازی گندم در استان را ۱۳ مورد عنوان کرد و گفت: این سیلوها ظرفیت ذخیره سازی سالانه ۳۷۰  هزار تن گندم را دارند.
وی ادامه داد: کمبود سیلو ذخیره گندم یکی از مشکلات کشاورزان آبدانان در سال های قبل بود که با توجه به مشارکت بخش خصوصی و حمایت دولت در دهه فجر جاری یک باب سیلو ذخیره گندم  در این شهرستان به بهره برداری رسید.
 وی خاطر نشان کرد: نیاز مصرفی گندم در استان سالانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تن است و با توجه به تولید بیش از حد نیاز گندم مابقی این محصول  بر اساس مجوز شرکت  غله و خدمات بازرگانی به  دیگر استان های  سطح کشور صادر خواهد شد.
سلیمان پور بیان داشت: با توجه به عدم افزایش قیمت آرد در سال‌جاری  به تبع قیمت نان نیز تا کنون در استان افزایش نداشته است.
وی اظهار داشت:  افزایش هزینه‌های نانوایی ها از جمله اجاره، مزد کارگران و غیره  می‌تواند یکی از دلایل افزایش  قیمت نان شود.
وی در ادامه از وجود ۲۵۰ واحد نانوایی  در شهرستان ایلام خبر داد و گفت: در مجموع ۷۰۰  نانوایی در استان  مشمول کمک دولت هستند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی با اشاره به فعال بودن۵ کارخانه آرد در استان ایلام افزود: کیفیت تولید آرد این کارخانه ها به صورت مستمر از طریق غذا و دارو کنترل خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون دو کالای اساسی برنج و شکر به صورت ماهیانه از طریق کمیته تنظیم بازار با قیمت مصوب دولتی به سطح فروشگاه ها  تزریق می شود.
به گفته سلیمان پور  هم اکنون  ۱۴۰ واحد نانوایی آزاد پز در استان فعال هستند.