اسدالله هاشمی مدیرکل محیط زیست استان ایلام روز سه شنبه در گفتگو با راسان خبر در ایلام اظهار داشت:  برای پاکسازی و سالم نگه داشتن مکان های طبیعی امروز(۱۳ فروردین)  ۶۰ هزار کیسه زباله بین مردم استان توزیع شد. وی افزود: محیط زیست استان با تشکیل ۱۵ اکیپ های سیار و با اعزام به مناطق […]

 اسدالله هاشمی مدیرکل محیط زیست استان ایلام روز سه شنبه در گفتگو با راسان خبر در ایلام اظهار داشت:  برای پاکسازی و سالم نگه داشتن مکان های طبیعی امروز(۱۳ فروردین)  ۶۰ هزار کیسه زباله بین مردم استان توزیع شد.
وی افزود: محیط زیست استان با تشکیل ۱۵ اکیپ های سیار و با اعزام به مناطق تحت مدیریت و مکان های پر تجمع نسبت به جلوگیری از تخریب محیط زیست، راهنمایی مردم و مسافران و اطلاع رسانی مطلوب جهت استفاده درست از طبیعت اقدام کرد. 
مدیرکل محیط زیست استان در ادامه برای حفاظت از محیط زیست(روز طبیعت) به طبیعت گردان و مسافران نوروزی توصیه کرد.
۱_ سفرهای نوروزی نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعی است و در این میان ضرورت دارد که مسافران محترم با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این مواهب الهی و ارزش های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت گردی و با بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی ، صیانت از جلوه های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار دهند و در حفظ طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.
۲_نباید فراموش شود که محیط زیست سالم جزو سرمایه‌های اجتماعی محسوب می‌شود که همه وظیفه داریم در حفاظت و نگهداری از این مواهب طبیعی کوشا باشیم و بی توجهی به حفظ و پاسداشت طبیعت در نهایت با تخریب محیط زیست همراه خواهد بود که این خود مشکلات عدیده‌ای را برای تمامی جانداران از جمله خود انسان‌ها به وجود می‌آورد پس بیاییم همه ما دیده بان طبیعت سرزمین خود باشیم و برای حفظ محیط زیست سرزمین پهناور ایران ، احساس مسئولیت کنیم و به متخلفان تذکر دهیم.
۳-هموطنان گرامی با توجه به فصل گلدهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری شود.
۴_   در زمان حضور در طبیعت، مسافران تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند.
۵_ گردشگران کیسه مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله‌های تولیدی را به ایستگاههای مسقر تحویل دهند و زباله های خود را در جنگل، کنار چشمه های آب ، مناطق کوهستانی و دره ها رها نکنند.
۶_جلوگیری از شکار و صید حیات وحش و عدم حمل هرگونه سلاح، تبر، اره و تور صیادی از دیگر توصیه های اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام  به مردم است. هموطنان عزیز ، به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گلها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سالها از دیدن آن عکس لذت ببرند.
۷_ماهی های سرخ هفت سین را فقط در استخرها و حوضچه های بسته رها کرده و یا محلهای جمع آوری که توسط شهرداری ها برپا شده تحویل دهید و از رها کردن آنها در رودخانه ها جداً خودداری فرمایید.
۸_ سبزه های هفت سین را در خیابانها و طبیعت رها نکرده، آنها را به جاهایی که شهرداری هامشخص کردن تحویل دهیم.
۹- حتی المقدور از ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی استفاده نکرده و مروج طرح # بی_زباله باشیم.