به گزارش خبرنگار سایت خبری راسان خبر؛ رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام ظهر امروز در آیین روز درخت‌کاری اظهار داشت: براساس نقشه پوشش گیاهی مساحت منابع ملی اعم از جنگل، مرتع و بیابان در استان ایلام بیش از یک میلیون ۷۵۴ هکتار قریب به ۸۸ درصد استان است. وی افزود: سهم […]

به گزارش خبرنگار سایت خبری راسان خبر؛ رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام ظهر امروز در آیین روز درخت‌کاری اظهار داشت: براساس نقشه پوشش گیاهی مساحت منابع ملی اعم از جنگل، مرتع و بیابان در استان ایلام بیش از یک میلیون ۷۵۴ هکتار قریب به ۸۸ درصد استان است.

وی افزود: سهم جنگل از مساحت استان ۶۴۱ هزار و ۶۶۷ هکتار معادل ۳۲ درصد و سهم مراتع و بیابان از سطح استان یک میلیون و ۱۰۰ هکتار معادل ۵۵ درصد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری  استان ایلام عنوان کرد: در استان ایلام  تعداد ۱۰ گونه جنگلی ( مورد، زربین، ارغوان، سماق، گلابی‌وحشی، بادام، لرگ، پده، محلب، زبان‌گنجشک) به نام ذخیره‌گاه جنگلی در ۱۷ منطقه با مساحت ۹۰۰ هکتار تحت پوشش حفاظتی و حمایتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام قرار دارد.

وی تاکید کرد: تاکنون برای ۹۹ درصد عرصه‌های ملی استان ایلام سند به‌نام جمهوری اسلامی ایران ثبت و صادر شده است.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین رسالت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزایش ضریب حفاظتی است و این دستگاه در استان بر اساس وظایف ذاتی و سازمانی، اجرایی کردن سه مولفه بحران را در حریق‌های احتمالی در راس هرم کاری خود قرار داده است.

احمدی بیان داشت: ترویج فرهنگ درخت‌کاری و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی در بین دانش‌آموزان می‌تواند زمینه‌ساز توسعه و حفاظت بهینه از منابع طبیعی و افزایش توجه به طبیعت خدادادی در سطح استان باشد.

وی یادآور شد: امسال 7700 هکتار نهال‌کاری و توسعه جنگل از محل صندوق توسعه ملی و با استفاده از گونه‌های بومی و سازگار با منطقه از قبیل بلوط، بنه، کنار، رملیک، داغداغان و … اجرایی شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان عنوان کرد : سالانه بیش از شش میلیون اصله نهال در نهالستان‌های منابع طبیعی استان ایلام تولید می‌شود.

وی گفت: به منظور جلوگیری از حرکت تپه‌های ماسه‌ای روان و به طورکلی کاهش اثرات مخرب پدیده‌های بیابان‌زایی تاکنون ۱۰ هزار هکتار نهال‌کاری ۲۰۰ هکتار با شکم اطراف مزارع در مناطق بیابانی شهرستان‌های مهران و دهلران به مرحله اجرا درآمده است.

به گفته احمدی، 126 شرکت تعاونی در بحث حفاظت، احیا و بهره‌برداری از منابع طبیعی مشارکت دارند.

وی اضافه کرد: توزیع نهال مثمر در نماز جمعه، برگزاری برنامه جنگل‌کاری توسط باشگاه همنوردان، نهال‌کاری  دوستداران طبیعت از مهم‌ترین برنامه‌های هفته منابع طبیعی در استان ایلام است.

توزیع نهال مثمر در نماز جمعه، برگزاری برنامه جنگل کاری توسط باشگاه همنوردان، نهال کاری  دوستداران طبیعت  از مهمترین برنامه های هفته منابع طبیعی در استان ایلام است.
۱۵ الی ۲۱ اسفند به عنوان هفته منابع منابع طبیعی نامگذاری شده است.