مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر در ایلام اظهار داشت: طرح کتابخانه گردی به‌عنوان یک طرح ابتکاری از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جهت آشنایی بیشتر مردم ومسوولان با محیط کتابخانه‌های عمومی،فعالیت‌های آن‌ها و تاثیر این […]

مراد جلیلیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر در ایلام اظهار داشت: طرح کتابخانه گردی به‌عنوان یک طرح ابتکاری از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به مناسبت سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جهت آشنایی بیشتر مردم ومسوولان با محیط کتابخانه‌های عمومی،فعالیت‌های آن‌ها و تاثیر این نهاد فرهنگی برگزار می‌شود.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان مهمترین پایگاه اجتماعی و فرهنگی در کشور در جهت ترویج فرهنگ مطالعه کتاب و کتابخوانی وبالا بردن سرانه مطالعه در خدمت آحاد جامعه می‌باشند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تصریح کرد: 17 اسفند ماه سالروز تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگ زرینی در حوزه فرهنگ وآماده سازی زیر ساخت‌های لازم در جهت تقویت توسعه همه جانبه می‌باشد.

وی ادامه داد: در سطح استان ۴۲ باب کتابخانه عمومی و یک باب کتابخانه مرکزی با بخش‌های مختلف فعال می‌باشند و در حال حاضر ۸ باب کتابخانه در حال احداث و مراحل پایانی تکمیل آنها انجام می‌شود که از این مجموع ۱۰ باب در شهر ایلام فعال و۲ باب در حال احداث است.

جلیلیان عنوان کرد: سال ۹۶ از سوی خیرین، ادارات، ارگان‌ها تعداد ۲۵ هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی اهدا شد که این تعداد در سال جاری به بیش از ۶۲ هزار جلد افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: از این مجموع کتاب اهدا شده از سوی مردم وادارت بیش از ۳۰ هزار جلد  از آنها به مدارس و افراد واشخاص علاقه‌مند از سوی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی در جهت ترویج فرهنگ مطالعه کتاب و کتابخوانی اهدا شده است و مابقی در کتابخانه‌های عمومی استان ساماندهی شده‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خاطر نشان کرد: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی در جهت ترویج فرهنگ مطالعه کتاب و کتابخوانی در استان برنامه‌های متنوع فرهنگی در تمامی کتابخانه‌های عمومی استان برگزار و پیگیری می‌نماید که شامل نقد کتاب، اهدا کتاب، نشست کتابخوان، برگزاری مسابقات کتابخوانی، برگزاری مسابقات فرهنگی از جمله جشنواره‌های کتابخوانی، قصه گویی، طرح باهم بخوانیم تا باهم بمانیم، تشکیل کمیته فرهنگی واجتماعی در روستاهای دارای کتابخانه باهدف ترویج کتابخوانی، طرح کتابخانه گردی، انعقاد تفاهم نامه با ادارات وسازمان‌ها در جهت استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها در جهت ترویج فرهنگ مطالعه، وده‌ها برنامه  فرهنگی دیگر است.

وی گفت: بیش از  ۶۲۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان جهت استفاده عموم مردم و علاقه مندان موضوعات متعدد وجود دارد.

جلیلیان تاکید کرد: با فرهنگ سازی مردم استان در سبد خانوار خود برای کتاب وکتابخوانی با کمترین هزینه فقط با مراجعه به کتابخانه‌های عمومی وبرنامه‌ریزی در استفاده درست از زمان خانواده‌های خود را به کتابخوانی عادت دهند تا در آینده جامعه‌ای سالم و به دور از هرگونه معضل اجتماعی داشته باشیم.

به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام، رشد اهدای کتاب به کتابخانه‌های استان نسبت به سال گذشته  ۲/۵ برابر رشد داشته است.