ایلام، راسان خبر_ خداداد ابراهیمی مدیر مسئول روزنامه مهران در شماره روز چهارشنبه این روزنامه در یادداشتی با عنوان مدیریت بحران لرستان نقش بر آب، به وقوع سیل در خرم آباد و مشکلات پیش آمده پرداخته است.

images

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری راسان خبر؛ در این یادداشت آمده است: بررسی بحران های حاصل از سیلاب های خانمان برانداز و ویرانگر لرستان بویژه شهر خرم آباد درسال های گذشته و تکرار این بحران در سال جاری که به ۱۱۰ حادثه مخرب منجر شد و تحمیل خسارت هایی غیر منتظره به مردم، هم از حیث آسیب ها و لطمات روحی و روانی و هم از حیث جانی و مالی از ضعف مدیریت بحران مسئولان این استان حکایت دارد.
به نظر می رسد که خواب و آب، تئوری کاغذی و بخشنامه ای مدیریت بحران و مسئولان را زودتر از اجساد قربانیان سیل با خود برده است.
چرا که تدبیر و چاره جویی آنان در ماجرای تکراری سیل ها، توفیق و افاقه ای نداشته است.
مردم استان لرستان و استان های همجوار هنوز با لطمات روحی سیل سال گذشته دست و پنجه نرم می کنند هنوز از چرایی مسدود شدن آبراه ها، زیرگذرها، پل ها و معابر می پرسند و هنوز ماجرای مرگ آن معلم متعهد پل ‌دختری و دانش‌ آموزانش، مرگ خانواده کوهدشتی در سیلاب سال گذشته و حالا مرگ دختر دانشجوی ایلامی تنها یک نکته از هزاران بایدها و نبایدهای مدیریت بحران لرستان است.
مرگ دختر دانشجوی ایلامی و به کما رفتن دیگر دختر دانشجوی اصفهانی علامت سؤال‌های زیادی را در ذهن رسانه ها و مردم ایجاد کرده است.
افکار عمومی ملتهب و سخت جریحه‌دار شده است اصحاب رسانه و مردم منتظرند تا مسئولان برای این سؤالات جواب‌هایی قانع کننده ارائه دهند.
در این راستا بازوند استاندار لرستان می‌گوید:
در فیلم منتشر شده از غرق شدن دختران دانشجو، سطح آب آنقدر بالا نبوده، من علت امر را مسدود بودن کانال یا نبود پل در محل حادثه می‌دانم.
اگر در محل پل وجود نداشته باشد شهرداری مقصر حادثه است، شهرداری باید قبول کند مقصر است و بالاخره باید موضوع را حل کند.
استاندار لرستان که مسئولیت ستاد بحران استان را در اختیار دارد ادامه می‌دهد: «توقع من این بود شهردار بگوید موضوع بررسی شود و اگر مقصر هستم فردا صبح استعفا می‌دهم.»
به هر حال سیل در ناگهان ترین لحظه می آید، خروشان و دمان و بی امان، همه چیز و همه کس را زیر و رو می کند و تا نا کجا آباد با خود می برد، حتی اگر مهمان غریب شهر باشی!
سیل خواب و خیال مدیریت بحران را غافلگیر می کند و اینجاست که مدیریت کارآمد و گره گشا، رُخ می نماید.
استاندار لرستان بعنوان عالی ترین نماینده دولت در این استان، در برابر تکرار چندین باره بحران سیل مسئول است وی باشجاعت و البته با ابراز همدردی عمیق، بابت این پیشامد ناگوار از مردم و خانواده داغدیده دانشجوی فوت کرده عذر خواهی کرده اما این تنها یک اقدام انسانی و مدنی است وی باید بداند که در شهری که نه خرم و نه آبادست، و از زیر ساخت های قابل اعتماد شهری برخوردار نیست، مدیریت های حساس اجتماعی را به افراد دارای هوش و ذکاوت مدیریت بسپارد کسانی که با مدیریت جهادی خود در برابر مردم و جامعه اسلامی متعهد و مسئول باشند.
کسانی که در برابر هشت سال بحران جنگ دوام آوردند نه آنان که در برابر ۲ ساعت بارش باران کم بباورند و به راحتی قافیه را ببازند.
منبع: روزنامه مهران