ایلام، راسان خبر_ مدیر دامپزشکی شهرستان دهلران از اجرای طرح بررسی و پایش بیماری بروسلز گاوی در سطح شهرستان خبر داد.

download-2

به گزارش روز یک شنبه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از فارس؛ ایوب دارابی  از اجرای فاز دوم طرح مایه کوبی تب برفکی دام‌های سنگین و سبک در سطح شهرستان دهلران خبر داد و اظهار داشت: در این طرح ۵ اکیپ فعال در سطح شهرستان برای اجرای طرح مایه کوبی دامی در نظر گرفته شده است.
 
وی افزود: در این طرح دام‌ها علیه بیماری‌هایی همچون آبله، تب مالت، PPR و … واکسینه خواهند شد که پیش‌بینی می‌شود ۱۲ هزار رأس دام سبک و سنگین در این طرح واکسینه شوند.

مدیر دامپزشکی شهرستان دهلران با اشاره به انجام عملیات درمانگاهی در سطح شهرستان توسط شبکه دامپزشکی عنوان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۷۵۶ هزار سر دام علیه بیماری‌های مختلف واکسینه شده‌اند.

وی با بیان اینکه تعداد ۳ درمانگاه دامپزشکی فعال در سطح شهرستان وجود دارد، اضافه کرد: همچنین در این مدت بیش از ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در درمانگاه‌های شهرستان علیه بیماری‌های انگلی و میکروبی مورد معالجه قرار گرفته‌اند.

دارابی از اجرای طرح مایه کوبی بروسلوز گاوی در شهرستان دهلران خبر داد و تصریح کرد: عامل انتقال بیماری بروسلز گاوی به واحدهای دامداری از طریق خرید دام‌های جدید صورت می‌گیرد که باید دامداران در هنگام خرید دام، از خرید دام‌های بدون پیشینه بهداشتی مشخص که واکسینه نشده‌اند، خودداری کنند.

وی گفت: تاکنون بیش از ۷۰ درصد جمعیت دامی شهرستان یعنی در حدود بیش از ۳ هزار رأس گاو و همچنین یک هزار و ۵۰۰ رأس گوساله علیه بروسلز گاوی واکسینه شده است.

مدیر دامپزشکی شهرستان دهلران همچنین از اجرای طرح بررسی و پایش بیماری بروسلز گاوی در سطح شهرستان خبر داد و افزود: این طرح بصورت پایلوت در دو کانون در روستاهای جلیزی بالا و همچنین گوراب پایین و میمه انجام خواهد شد.
 
وی ادامه داد: در این طرح که از طریق خون گیری از ۲۰۰ رأس گوساله و ۸۰ رأس گاو انجام خواهد شد، درصدد هستیم تا نتایج حاصل از اجرای طرح واکسیناسیون بروسلز گاوی را در بین جمعیت دامی بررسی و آزمایش کنیم.