ایلام، راسان خبر -مدیر کل دامپزشکی استان ایلام گفت: سالانه ۱۷۰ هزار تن انواع محصولات دامی در استان ایلام تولید می شود.

images

به گزارش روز جمعه پایگاه راسان خبر به نقل از روابط عمومی دامپزشکی استان ایلام، وهاب پیرانی اظهار داشت: ۲۵ هزار خانوار در استان ایلام که معادل یک چهارم جمعیت استان ایلام هستند،  تمام یا بخشی از معیشت خود را از دامپروری و پرورش طیور و آبزیان تأمین می کنند.

وی با بیان اینکه یک هزار و ۲۰۰ کانون تولید و پرورش دام و طیور در استان ایلام وجود دارد، افزود: در استان ایلام دو میلیون و ۲۰۰ هزار رأس گوسفند و بز، ۶۰ هزار رأس گاو و گوساله، یک هزار و ۴۲۸ واحد گاوداری شیری و پرواربندی، ۳۹۰ واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت حدود هفت میلیون قطعه جوجه ریزی در هر دوره، ۸۰ واحد پرورش آبزی گرمابی وسرمابی و ۵۲ هزار کندوی زنبور عسل وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام ارزش ریالی تولیدات دامی استان ایلام را هشت هزار میلیارد ریال ارزیابی کرد و بیان داشت: هدف و تلاش اصلی دامپزشکی استان، تأمین سلامت فرآورده های خام دامی است که در استان تولید و به دست مصرف کنندگان می رسد.

وهاب پیرانی به افزایش صادرات محصولات دامی از طریق مرز مهران اشاره کرد و یادآور شد: در سال گذشته ۴۸ هزار تن انواع فرآورده های دامی شامل مرغ، گوشت قرمز، ماهی و تخم مرغ و خوراک دام از این مرز صادر شد که متأسفانه سهم استان ایلام بسیار ناچیز بوده است.