به گزارش خبرنگار راسان خبر؛ عبدالمالک شنبه زاده، مدیرکل میراث فرهنکی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام روز یک شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ایلام گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون 9 بنای  مهم تاریخی و 60 اشیا تاریخی  در استان ایلام مرمت و ساماندهی شده است. وی افزود: ۱۴۱ مکان گردشگری شامل […]

به گزارش خبرنگار راسان خبر؛ عبدالمالک شنبه زاده، مدیرکل میراث فرهنکی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام روز یک شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان ایلام گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون
9 بنای  مهم تاریخی و 60 اشیا تاریخی  در استان ایلام مرمت و ساماندهی شده است.
وی افزود: ۱۴۱ مکان گردشگری شامل هتل، مهمانپذیر، خانه مسافر، سفره خانه سنتی،مجتمع، دفاتر خدمات مسافرتی  در سطح استان راه اندازی شده که در راستای خدمات دهی به مسافران  9 پروانه دیگر در این راستا صادر شده است.
مدیرکل میراث ایلام اضافه کرد:  در ده ماهه اول سال جاری بیش از ۱۵ هزار گردشگر خارجی و داخلی در  استان اقامت داشته اند.
وی خاطرنشان کرد: از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از دو میلیون گردشگر  داخلی و خارجی از مرز بین المللی مهران وارد استان شده که از این تعداد بیش از 200 هزار نفر در هتل ها و مهمانپذیر های استان اقامت داشته اند.
وی ادامه داد: در سالجاری 45 خانه های بوم گردی با  اختصاص 440 میلیارد ریال تسهیلات بانکی از محل اشتغال روستایی با اشتغالزایی 110 نفر با ظرفیت نفر به کف خواب 1300 به بهره برداری رسیده است.
شنبه زاده تعداد پروژه های نیمه تمام میراث استان  را 80 مورد دانست و گفت: برآورد کل حجم سرمایه گذاری این پروژه ها900 میلیارد ریال است.
وی ادامه داد:  21 اقامتگاه در سطح استان با ظرفیت بیش از 510 نفر فعال هستند.
وی افزود:  از سال ۱۳۷۰ تا کنون یک هزار و ۶۰۰ آثار باستانی در استان ایلام شناسایی شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان در ادامه از ثبت ۶ اثر واقع در بخش چوار شهرستان ایلام در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.
وی، این اثار را  محوطه پا قلعه ۱ با قدمت اشکانی و قرون اولیه اسلامی،  محوطه دارتوت ۱ با قدمت اشکانی -ساسانی، محوطه دارتوت ۲ مربوط به عصر مفرغ، محوطه قبله ۱ مربوط به عصر مفرغ،  محوطه گدار خوش ۱ مربوط عصر مس سنگی . مفرغ . اشکانی،  محوطه گنجوان ۱ با قدمت ساسانی و قرون اولیه اسلامی عنوان کرد.
شنبه زاده تصریح کرد: در شش ماهه اول سالجاری و  بر اساس آمار دریافتی از گمرک  استان بیش از 6 میلیون دلار  صنایع دستی استان به خارج از کشور صادر شده است.
به گفته مدیرکل میراث،  33 دفاتر خدمات مسافرتی گردشگری در استان ایلام فعال هستند.