ایلامف راسان خبر_ معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه سلامت باید جامعه و فرد محور باشد، گفت: همه اقشار جامعه باید در حوزه سلامت مشارکت اجتماعی داشته باشند.

imagehandler

به گزارش  روز شنبه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی استان؛ ، دکتر محمدهادی ایازی در نشست مشارکت های اجتماعی استان ایلام اظهار کرد: در صورتی که افراد با تغییر در سبک زندگی دغدغه سلامت خود و دیگران را داشته باشند موجب افزایش سلامت جامعه و کاهش هزینه های درمانی می شوند.

وی با بیان اینکه دولت نیز باید زمینه را برای مشارکت و افزایش آگاهی اجتماعی مردم فراهم کند، افزود: دولت در این راستا از ظرفیت انجمن های مردم نهاد حوزه سلامت و اجتماعی باید بهره می گیرد.

دکتر ایازی یادآور شد: سازمان بهداشت جهانی با توجه به اهمیت سلامت مردم جهان در صدد افزایش آگاهی بخشی جهانی به عموم مردم کشورهای مختلف برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف، تغییر در سبک زندگی آنها و افزایش زیرساخت های سلامت برای مشارکت هرچه بیشتر مردم است.

وی با قدردانی از مشارکت خیرین و مردم در حوزه سلامت در سطح کشور، اظهار کرد: حضور خیرین و انجمن های مردم نهاد در حوزه سلامت و بهداشت اجتماعی باید بیش از گذشته گسترش یابد.

دکتر ایازی به موضوع مشارکت های بین بخشی و استفاده از ظرفیت های دیگر دستگاه ها اشاره کرد و گفت: دانشگاه های علوم پزشکی و انجمن های مردم نهاد حوزه بهداشت باید برای بهبود سلامت جامعه از توان و ظرفیت دیگر دستگاه های دولتی و خصوصی بهره گیری کنند و به نوعی دیگر دستگاه ها در سلامت جامعه خود را سهمیم و دارای مسئولیت اجتماعی بدانند.

وی تاکید کرد: وجود معضل ها و آسیب های اجتماعی چون طلاق، حاشیه نشینی، مفاسد اخلاقی، خودکشی، بیکاری، اختلالات روانی، اعتیاد و وجود مناطق کمتربرخوردار از مهم ترین دغدغه های مسئولان کشور خصوصا مقام معظم رهبری است و به گفته ایشان باید با کاهش این معضل ها فضای نشاط و امید واقعی در بین مردم تزریق شود و هر فرد ایرانی خود را نسبت به رفع یا کاهش مسائل و آسیب های اجتماعی مسئول بداند.

وی یادآور شد: در همین راستا ستاد پیگیری و پیشگیری از آسیب های اجتماعی در وزارت بهداشت راه اندازی شده است و البته باید موارد و موضوع های مرتبط با ایجاد یا کاهش آسیب ها و معضل های اجتماعی و مسائل بهداشتی در بین مردم فرهنگ سازی شود.