ایلام، راسان خبر_ معاون امور عمرانی استاندار ایلام گفت: در طول سه سال از عمر دولت یازدهم شش هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار در بخش زیرساختی، حمل و نقل و مسکن این استان هزینه شده است.

DSC03509

به گزارش خبرنگار راسان خبر؛ شاپور پولادی شامگاه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های گروهی استان ایلام گفت:  تونل کبیرکوه یکی از پروژه های سخت و طولانی در سطح کشور است که تا پایان سال ۹۱ تنها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و ۳۵ میلیارد ریال برای آن هزینه شده بود اما در دولت یازدهم اعتبار هزینه شده برای این تونل به ۳۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت و هم اکنون ۴۵ درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارد.
ویگفت: پیمانکار طرح تونل قلاجه تاکنون یک ریال از کارفرما طلب ندارد و تمام هزینه کرد پیمانکار پرداخت شده که پیشرفت فیزیکی این طرح تا سال ۹۲ حدود ۳۰ درصد بااعتبار هزینه در گردش ۸۱ میلیارد ریال بوده که ظرف سال ۹۳ و ۹۴ پیشرفت فیزیکی این تونل از ۳۰ درصد به ۷۸ درصد رسیده و ۲۶۱ میلیارد ریال هزینه شده است.
پولادی ادامه داد: در بحث کشاورزی نیز در سال ۹۲ سطح زیر کشت گندم در استان ۱۴۱ هزار هکتار با ۲۴۶ هزار تن تولید در سال بود اما 
وی گفت: کمبود منابع آبی یکی از مهمترین تهدیدهای کشور در سال های آینده است بنابراین پیشگیری از هدر رفت آب و استفاده بهینه از منابع آبی از مهمترین سیاست های دولت است که تعداد چاه های برقی استان از ۱۰۶ حلقه چاه در سال ۹۲ به ۱۱۵ حلقه افزایش یافته است.
وی  افزود: عملکرد سه ساله این دولت ۳۸۵ درصد بیشتر از چهار ساله گذشته بوده است و علاوه بر این تعداد ۲۱۱ وسیله نقلیه در اختیار دهیاری های استان قرار گرفته و علاوه بر ۳۲ روستایی که در گذشته ابلاغ شده هم اکنون تمام دهیاری های استان دارای وسیله نقلیه هستند.
وی اضافه کرد: در ابتدای انقلاب شاخص جمعیت در روستاها در این استان ۷۰ درصد و در شهرها ۳۰ درصد بود اما اکنون بدلایلی جابجا شده است و مصرف کننده ۷۰ درصد و تولید کنده به ۳۰ درصد رسیده است.
پولادی افزود: عواملی مختلفی از جمله تبدیل روستاها و بخش ها به شهر و مهاجرت روستاها به شهر در این مساله نقش دارد که یک تهدید است مسائل و مشکلات مربوط به حاشیه نشینی را برای شهرها به وجود آورده است.
وی مهمترین راهکار معکوس کردن این روند را ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی عنوان و تاکید کرد: ر بحث زیرساخت های روستایی خدمات برجسته ای به روستاها ارائه شده اما بخصوص در ایلام مانع از مهاجرت نشد و به علت نبود اشتغال پایدار و سرمایه گذاری و تولید در این مناطق زمینه مهاجرت به شهرها را افزایش داده است.
معاون امور عمرانی استاندار ایلام افزود: فراخوان ایجاد باند جاده صالح آباد به مهران تا ۵۰ کیلومتر انجام گرفته و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می شود و مسیر اول ایلام تا صالح آباد نیز در دستور کار قرار دارد تا بعد از اتمام مرحله دوم عملیات آن انجام شود.
وی ادامه داد: با این وجود پیمانکار طرح تا کنون نه به صورت کتبی و نه شفاهی نتیجه ای را به ما اعلام نکرده است بنابراین حتی اگر پروژه به تاخیر نیز بیافتد با پیمانکار برخورده کرده و وعده های داده شده را عملی خواهیم کرد.