کلانتری گفت: حیات دانشجو در فعالیت سیاسی است که البته این مفهوم به معنای بهره‌برداری یک جریان خاص از دانشجو نیست.

kalantari_13537

به گزارش راسان نیوز؛  «حسین کلانتری» در مراسم اختتامیه‌ی مرحله استانی پنجمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی افزود: گفت‌وگو و مناظره کاری قرآنی، دینی و اسلامی است که اگر از آن فاصله بگیریم از شریعت فاصله گرفته‌ایم.
وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر داشتن فعالیت و فکر سیاسی توسط دانشجویان گفت: معظم‌له در سال ۱۳۷۲ فرمودند: «خدا لعنت کند کسانی که بخواهند دانشجوها را از فکر و فعالیت سیاسی بازدارند»؛ بین فکر و فعالیت و سیاسی‌کاری خیلی تفاوت وجود دارد، سیاستی که نظام دنبال می‌کند سیاست مدرسی است و سیاسی کاری کار سیاسی به‌دوراز اخلاق، یعنی دغل‌کاری است که در قاموس جمهوری اسلامی نمی‌گنجد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام با بیان اینکه به فرموده‌ی حضرت امام، علم در صورتی ارزشمند است که در خدمت دین قرار گیرد، تاکید کرد: توان موشکی، نانو، سلول‌های بنیادی و حرف جدی ما در دیپلماسی فعال، مدیون دین‌مداری ما است چون این دانش «ظریف‌ها» در خدمت دین قرارگرفته و اگر «شهاب» ما در آسمان «کن» می‌درخشد به خاطر این است که مسیرش را این‌گونه انتخاب کرده است.
کلانتری مناظره‌های دانشجویی را حرکتی مبارک در راه اهداف انقلاب توصیف کرد و ادامه داد: باید جامعه را به سمتی ببریم که تحمل رقیب در آن جای خود را پیدا کند و باید قرآنی عمل کنیم و لحن ما لین و قرآنی باشد و با منطق قرآن به همه‌ی قله‌ها خواهیم رسید.
وی اظهار کرد: آیه مبارکه‌ی *فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَه*ُ این نکته را به ما گوشزد می‌کند که گفت‌وگو و مناظره کاری قرآنی، دینی و اسلامی است که اگر از آن فاصله بگیریم از شریعت فاصله گرفته‌ایم.
معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام با بیان به اینکه قرآن ما را موظف کرده که با کمال ادب حرف‌های مختلف را بشنویم و باحوصله زیباترین، منطقی‌ترین و صحیح‌ترین حرف را انتخاب کنیم، خاطر نشان کرد: بر این اساس در عرصه‌ی فکر و اندیشه در جمهوری اسلامی ایران کسانی مانند شهید مطهری در دانشکده الهیات دانشگاه تهران حتی با مارکسیست‌ها هم مناظره کرد
کلانتری، شکل گیری کرسی های آزاد اندیشی در اوایل انقلاب را موجب تحکیم پایه های جمهوری اسلامی ایران دانست و ادامه داد: این پایه ها آنچنان محکم شد که آمریکایی‌ها به اساس آن چشم دوخته‌اند اما چون ریشه‌های جمهوری اسلامی به دور از هیجان و با منطق مستحکم شده احساس دشمنان راهی از پیش نخواهند برد.
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام با تأکید بر اینکه در همان اوایل انقلاب بیش از ۹۰ درصد مردم جمهوری اسلامی را به عنوان مدل حکومتی پذیرفتند، تصریح کرد: به برکت این مناظره‌ها، مجلسی توانمند تشکیل شد و در سال ۱۳۹۲ دولت تدبیر و امید فعالیت خود را آغاز کرد؛ بنابراین مناظره‌های دانشجویی با حضور همه‌ی افکار مبارک شده و حضور همه‌ی تشکل‌ها اهمیت آن را دوچندان کرده است.
کلانتری ادامه داد: دولت‌ها عوض می‌شوند اما اصول، ارزش‌ها و مبانی تغییری نمی‌کنند و آزادی حق همه‌ی انسان‌ها در همه‌ی دولت‌ها است؛ بنابراین همه‌ی جریان‌های حامی نظام باید حق فعالیت داشته باشند.
وی به فرموده‌ی امام راحل مبنی بر اینکه «قانون جمهوری اسلامی قانون شرع است و تخلف از شرع گناه است»، تصریح کرد: باید به منطق در گفت‌وگو و قانون در عمل توجه ویژه ای داشت تا حقوق قانونی همه رعایت شود زیرا قانون گریزی و تلخ و شیرین کردن در ادای قانون برخلاف شرع و قانون است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام تأکید کرد: امام در آغاز راه فرمود‌ند «جمهوری اسلامی؛ نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم» و بحمدلله امروز رأی مردم در همه‌ی ارکان نظام وجود دارد و عقل جمعی مردم خطا نمی‌کند و اگر هم خطا کند اصلاح می‌کنند که نمونه‌ی آن در جریان بنی‌صدر به خوبی تجربه شد؛ بنابراین این حرکت به ما می‌آموزد که به دنبال حاکمیت اسلام و ارزش‌ها باشیم.
کلانتری در پایان سخنانش بر حاکمیت قانون در عمل تأکید داشت و گفت: همه‌ی ارکان در نظام جمهوری اسلامی بر اساس قانون عمل می‌کنند و دولت وظایف و حقوقی دارد و باید اختیاراتش را بدهیم و از او پاسخ بخواهیم.