راسان خبر/مردم این شهرستان مرزی با مهمان نوازی، مهر مهران را در دل زائران جای داده اند.

ایلام،  پایگاه خبری راسان خبر؛ اینجا شهرستان مهران مملو از جمعیت عاشقان ابا عبدالله الحسین (ع) است که برای زیارت عتبات عالیات عراق از اقصی نقاط کشور در این شهر جمع شده اند و به شوق دیدار با دلدار در حال تردد از مرز هستند.

شهرستان مرزی مهران در فاصله ۸۵ کیلومتری مرکز ایلام با جمعیتی بیش از ۲۵ هزار نفر در ایام های خاص سال از جمله اربعین حسینی پذیرای بیش از دو میلیون زائر هستند.

مردم این شهرستان با مهمان نوازی،  مهر مهران را در دل زوار جای داده اند.  چه بسا زائرانی هستند که به واسطه این محبت دلی، برای چندمین بار این مرز را برای تردد انتخاب می کنند.

حسین هاشمی مردی میانسال اهل و ساکن قائمشهر، که حدود ۶۷ سال سن دارد برای چهارمین بار از مرز مهران عازم کشور عراق شده و از این شهرستان مرزی خاطرات به یادماندنی در ذهن او ثبت شده است.

حاجی حسین در گفتگویی می گوید؛  همسرم که اوایل سال جاری برای همیشه او را تنها گذاشته و اسیر خاک شده است،  سال گذشته در برگشت از پیاده روی اربعین، در شهر مهران دچار افت فشار می شود که در بین راه زن و شوهری با دیدن این صحنه او و حجیه سکینه( همسرش) را به منزل برده و تا خوب شدن حالش، مهمان این خانواده بوده ایم.

وی ادامه داد: به جرات می توانم بگویم پذیرایی که در مرز مهران انجام می شود در کشور عراق نیست. اینجا خیر و برکت زیاد و دعای خیر مردم بدرقه راهمان است.

کوثر دختر او نیز که به نیابت از مادرش با فرزندش ۷ ساله اش (علی) پدرش را در این سفر زیارتی همراهی می کند،  می گوید؛ همیشه از مرحومه مادرم از خوبی های مردم مهران و ایلام حرف های بسیاری شنیده ام. امسال که برای اولین بار به زیارت آقا عبدالله (ع) امده ام به حرفای مادرم رسیده ام.

وی گفت: روز گذشته وارد مهران شده ایم و در این مدت اسکان و پذیرایی به نحو احسن انجام و کمبودی وجود نداشته است.

رقیه خانم ساکن و اهل اصفهان نیز در گفتگویی می گوید؛ من، همسر و فرزندانمان برای چندمین بار مرز مهران را برای رفتن به کشور عراق انتخاب کرده ایم، هر سال پذیرایی بهتر می شود.

ساغر دختر او نیز ادامه داد: مردم ایلام خونگرم، مهربان و دست و دلباز هستند.

وی گفت؛ هر زائری که فقط یک بار مرز مهران را برای تردد انتخاب کند هیچوقت خاطرات این شهر را فراموش نمی کند. در پیاده روی از خوبی های مردم ایلام و مهران حرف های بسیاری شنیده می شود.

علی و فاطمه تازه عروس داماد قزوینی که برای اولین بار است به کربلای معلی مشرف می شوند مردم ایلام را عاشق واقعی امام حسین (ع) عنوان می کنند.

فاطمه می گوید؛  امروز که برای چند ساعت در یکی از موکب های مرز اسکان داشتیم خادمان مانند خانواده دور  زائران جمع شده بودند و نان و غذای بین راه برای ما بسته بندی می کردند.

همسر او علی نیز می گوید؛  دوران سربازی را در ایلام گذرانده ام. از همون موقع مهر و مرام ایلامیان در دلم ماندگار شد. گوشه گوشه ای ایلام برای ما روایت ایثارگری مردم این دیار را دارد.

گفتنی است، بیش از ۱٠٠ موکب جهت اسکان موقت زائران، پذیرایی و…  در محورهای تردد زوار و مرز مهران با همکاری دستگاه های اجرایی و موکب داران راه اندازی شده است.

همچنین روزانه بیش از چهار هزار غذای گرم در دو وعده نهار و شام، صبحانه،  چایی،  شربت و..  پخت و بین زوار توزیع می شود.

پخت نان،  توزیع آب معدنی،  میوه و… از دیگر خدمات ارائه شده موکب داران به زوار اربعین حسینی (ع)  است.

کد خبر/۸۶۴۷۶

  • نویسنده : سمیه آذرمهر، فعال رسانه ای ایلام