ایلام، راسان خبر_ امام جمعه ایلام در دیدار با کارکنان و کتابدارن ایلام گفت: برای انتقال اهداف و فلسفه قیام عاشورا و معرفی سیره حضرت امام حسین(ع) به مردم، باید کتاب های منتشر شده با این موضوع در کتابخانه ها، مساجد و حسینیه ها در دسترس مردم قرار گیرد.

img_3467

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان ایلام، در اولین روز از ایام گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، مدیرکل، کارشناسان و کتابداران کتابخانه های عمومی شهر ایلام  با حجت الاسلام والمسلمین لطفی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام دیدار کردند.

در این دیدار مراد جلیلیان مدیرکل کتابخانه های عمومی، ضمن سپاسگزاری از فرصتی که برای حضور در محضر نماینده ولی فقیه در استان ایلام فراهم آمده، از توجه ایشان به مقوله کتاب کتابخوانی تقدیر و تشکر کرد.

وی افزود:در طول یک سال گذشته با همت و پشتکار و همراهی خوب مجموعه اداره کل کتابخانه های در مرکز استان و شهرستانها با شناسایی ظرفیت های بالقوه استان و با اتکا به منابع استانی مستعد و توانمند و همچنین سرلوحه قرار دادن تأکیدات مقام معظم رهبری بر شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، فعالیت های خوبی در اداه کل کتابخانه های عمومی استان ایلام صورت گرفته است.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان ایلام در روستاها سکونت دارند، با شناسایی روستاهای بالای ۲ هزار نفر جمعیت استان، نسبت به راه اندازی ۱۰ باب کتابخانه روستایی اقدام شد که از این تعداد، ۷ باب آن در هفته دولت افتتاح شد و سه باب دیگر در طول ایام گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، راه اندازی خواهند شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: در این یکسال در راستای سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی کشور و در سالی که توسط دبیرکل به نام سال «خواندن» نامگذاری شده است، تحولات گسترده‌ای جهت افزایش کتابخوانی در استان، از جمله برگزاری نشست های کتاب خوان، جلسات نقد و بررسی کتاب و توسعه کتابخانه‌های عمومی، در راستای اعتلای فرهنگ کتابخوانی صورت گرفته است.

و همچنین ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه عمرانی گفت: توجه به شاداب سازی و تجهیز کتابخانه ها از دیگر اقدامات این اداره کل بوده است.

سپس حجت الاسلام و المسلمین لطفی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با بیان اهمیت و جایگاه کتاب در زندگی مردم جامعه، گفت:توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در ارتقاء مسائل دینی، سیاسی و اقتصادی در جامعه بسیار تأثیر گذار خواهد بود و هر جامعه ای که با کتاب سر و کار داشته باشد، آن جامعه در زمینه های مختلف پیشرو خواهد بود.

وی افزود: جوانی که با کتاب در ارتباط باشد در زندگی وفق تر خواهد شد و این رابطه به او شخصیت و اندیشه می بخشد و ما باید برای نسل جوان جامعه بر اساس مقتضیات و نیازهای فکری امکانات و زیرساخت های فرهنگی را مهیا کنیم و اگر این مسئله به خوبی مورد توجه قرار گیرد، بسیاری از ناهنجاری ها از بین خواهد رفت.

وی افزود:کتابی که برای جوان ها در نظر می گیریم می بایست متناسب با سن و ذائقه آن ها باشد تا بتوان علاقه و انگیزه مطالعه را در آن ها ایجاد و جذب کتابخانه کرد.

وی اضافه نمود: خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی، تحولات عظیمی در حوزه کتاب و کتابخوانی رخ داده است و  لحاظ محتوا و کیفی ماهیت کتب مورد مطالعه ارتقا و تحول یافته است.