ایلام، راسان خبر_ خداداد ابراهیمی مدیرمسئول روزنامه مهران روز شنبه در شماره ۷۲۷ این روزنامه در یادداشتی با عنوان نگاهی که در آبی آسمان خیره ماند به در گذشت منصور پورحیدری اطوره تیم فوتبال استقلال تهران پرداخته است.

images

در این یادداشت آمده است: زلال و دریایی که باشی، بانگ رود وبدرود سر می دهی همچون نیل، از کنار آدم ها، جاری می شوی، نیلی نگاهت که به افق ها خیره باشد، آسمانی می شوی، بزرگ و وسیع که باشی مثل صبح، هر روز، بچه ها، با شوقی کودکانه در کوچه پس کوچه های سینه فراغت هیاهویی شادمانه دارند و مردم با آرامش از کنارت میگذرند و به لبخندی مهمانت می کنند.
سفرت که مهیا باشد، آرام و رام از ازدحام زندگی پَر می کشی و ناگهان نگاهِ خسته ات به آبی آسمان خیره می ماند و اشک های مردم در درنگ مردمک چشمانت جاری می شود.
خبر، پُتک بود و در آیینه نشست
مرگ منصور پورحیدری سرمربی سابق و پیشکسوت تیم ملی فوتبال و باشگاه استقلال تهران از تلکس خبرگزاری ها مخابره شد و رویای شیرین آبی های فوتبالی، تیره و تار شد.
در همین راستا برخی مسئولان عالی رتبه ورزشی و سیاسی کشور از جمله وزیر جدید ورزش و جوانان، مسئولان باشگاه های ورزشی و هواداران تیم فوتبال استقلال، برخی بزرگان و پیشکسوتان فوتبال از جمله علی پروین و نیز ساعاتی پس از اعلام خبر فقدان این چهره مطرح فوتبال ایران، متن تسلیت فیفا بر روی سایت رسمی فدراسیون جهانی قرار گرفت.
پدرتیم فوتبال استقلال مدتی پیش به دلیل بیماری در بیمارستان ایران مهر تهران بستری شد اما مراحل درمان وی مثمرثمر واقع نشد
زندگی وی خاطرات خوشی را برای طرفداران فوتبال و جوانان به آرمغان آورده است؛ شناسنامه اش وی را متولد ششم بهمن ۱۳۲۴ معرفی می کند.
وی بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران بود.
در سن ۱۷ سالگی در باشگاه فوتبال دارایی بازی می‌کرد اما سپس به باشگاه تاج (استقلال) رفت و به مدت ۹ سال در تیم تاج به عنوان دفاع راست بازی می‌کرد و در سال ۱۳۴۹ عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا را به همراه تیم تاج کسب کرد.
زنده یاد پورحیدری به عنوان فعال ورزش فوتبال یکی از چهره های پرکار وسختکوش این عرصه محسوب می شود وی در ۳۰۹ مسابقه مربیگری تیم فوتبال استقلال تهران را بر عهده داشته‌است و ۸۱ بار به عنوان مربی در خدمت آبی‌ پوشان بود که از این لحاظ در تاریخ باشگاه استقلال رکورددار می‌باشد.
پورحیدری همچنین رکورددار مربی‌گری در شهر آورد تهران است.
او تنها کسی هست که هم به عنوان بازیکن هم به عنوان مربی توانسته قهرمان آسیا شود.
وی درسال ۱۳۴۹ در حالیکه یک بازیکن ۲۵ ساله بود توانست با استقلال تهران به عنوان قهرمانی آسیا برسد و یک بار هم به عنوان مربی در سال ۱۳۷۰ توانست با تیم استقلال قهرمان آسیا شود.
افتخارات و قهرمانی هایش ماحصل تلاش ها و عرق ریزی های مداوم اوست، سه عنوان قهرمانی جام باشگاه‌های تهران، قهرمانی جام باشگاه‌های ایران، قهرمان جام دوستی و اتحاد سه دوره قهرمان جام میلز هند، قهرمان جام تخت جمشید، مقام سومی جام باشگاه‌های آسیا، سه دوره قهرمانی باشگاه‌های تهران با استقلال ۱۳۶۲، ۱۳۶۴، ۱۳۷۰
دو دوره قهرمانی در رقابت های لیگ ایران (لیگ قدس و لیگ آزادگان) با استقلال: ۱۳۶۹، ۱۳۸۰، قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا با استقلال: ۱۹۹۱، دو دوره قهرمانی جام حذفی ایران با استقلال: ۱۳۷۵، ۱۳۷۹، نایب قهرمانی و مقام سومی جام باشگاه‌های آسیا با استقلال: ۱۹۹۲، ۲۰۰۲، قهرمانی در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ به همراه تیم ملی فوتبال ایران.
این پیشکسوت اخلاق مدار محبوب فوتبال ایران پس از تحمل رنج یک دوره بیماری در سن ۷۱ سالگی دعوت حق را لبیک گفت و جامعه ورزشی، باشگاه استقلال و مردم حق شناس را سوگوار کرد.
روحش شاد و یادش گرامی باد
منبع: روزنامه مهران