ایلام، راسان خبر_ دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گسترش روز افزون خرید وفروش الکترونیکی تصریح کرد: با توجه به زیرساخت های مهیای شبکه پستی و تصویب اساسنامه شرکت ملی پست، این نهاد به عنوان متولی تجارت الکترونیک کشور معرفی شده است.

 

۶bfe4a2f-b0b4-418c-991c-fcee0691d59c_20161018_173721

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری راسان خبر به نقل از  روابط عمومی شرکت ملی پست دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: امروزه تجارت الکترونیکی جای خود را در دنیا پیدا کرده به گونه ای که سالانه هزار و۶۰۰ میلیارد دلار در طول یکسال در جهان از روش الکترونیکی تجارت و خرید و فروش می شود .

وی خاطرنشان کرد: خرید الکترونیکی در کشور ما هم روز به روز گسترده می شود و این نشان می دهد که در آینده تجارت از این طریق نقش تعیین کننده ای دارد و محور آن نیز از طریق پست است .

واعظی با اشاره به حضور فعال ایران در کنگره پستی جهانی ۲۰۱۶ استانبول ترکیه و عضویت کشورمان در شورای راهبری اتحادیه پستی جهانی گفت: این مهم پس از سال ها تلاش صورت گرفته است که قابل تقدیر است.

دکتر واعظی در همین ارتباط  افزود: با عضویت ایران کشور ما جز تصمیم گیرندگان جهانی پست قرار می گیرد و منافع ما هم تأمین می شود .

وزیر ارتباطات با بیان این که تصویب سه پیشنهاد ایران در کنگره پستی جهانی مهم ترین دستاورد پست کشورمان در این نشست بین المللی به شمار می رود بیان داشت:تصویب این پیشنهادات موجب می گردد تا این موضوعات به سایر کشورها تعمیم و تسری یابد.

وی ادامه داد: در همین ارتباط پیشنهاد ایران درخصوص تجارت الکترونیک به عنوان کلیدی برای یک سرویس پستی موثر و پویا به تصویب رسید.

دکتر واعظی تغییر چهره پست را از اقدامات مهم شبکه پستی دانست و درخصوص برنامه های آتی شرکت ملی پست گفت: توسعه تجارت الکترونیک و سرویس های نوین و الکترونیکی با جدیت از سوی پست دنبال می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مذاکره این وزارتخانه با بانک مرکزی درباره عملیاتی کردن پول الکترونیکی در کشور گفت: مذاکرات به جاهای خوبی رسیده و امیدواریم تا دو ماه آینده به یک نتیجه روشن و عملیاتی و اجرایی برسیم .

وی در این باره افزود: دارندگان تلفن همراه بعد از اجرایی شدن این مهم می توانند به راحتی پول های خود را از طریق تلفن همراه جا به جا و در سریع ترین زمان ممکن در فروشگاه ها و یا مکان ها مورد نیاز خرید کنند .

واعظی همچنین با اشاره به سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن در کشور و نقش شبکه ملی اطلاعات در این باره گفت: این سرشماری در بستر شبکه ملی اطلاعات صورت می گیرد به گونه ای که فرد با آرامش خاطر در پهنای باند گسترده، اطلاعات خود را وارد می کند .

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مردم از طریق اینترنت استقبال بسیار خوبی در این سرشماری کرده اند گفت:تاکنون ۲۰ درصد جمعیت کشور از طریق اینترنت در سرشماری شرکت کرده اند که این برابر با وضعیت بیشتر کشورهای دنیاست و تنها کشور ژاپن است که سال گذشته ۳۵ درصد مردم این کشور از طریق اینترنت در سرشماری شرکت کرده اند و در دنیا رکورد زده اند و پیش بینی می کنیم ما تا روز سه شنبه از ۳۵ درصد ژاپنی ها عبورکنیم .

دکتر واعظی درخصوص فعالیت شبکه های اجتماعی هم افزود: آن دسته از شبکه های اجتماعی که به قوانین و مقررات ما احترام نگذارند، امکان حیات نخواهند داشت، البته تلاش ما این بوده که اول خود مردم رعایت کنند و با همکاری ما و خانواده ها می توانیم مراقب محتوای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باشیم.

وزیر ارتباطات آذربایجان خبر داد: دهمکاری  پستی تهران، مسکو و باکو گسترش می یابد

رامین قلی زاده وزیر ارتباطات و فناوری های نوین آذربایجان از انعقاد قرارداد همکاری سه جانبه پستی میان ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پست، دکتر واعظی روز گذشته با رامین قلی زاده وزیر ارتباطات و فناوری های نوین آذربایجان طی نشستی دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار طرفین در خصوص موضوعات مختلف ارتباطی از جمله همکاری های پستی و تجارت الکترونیک بحث و رایزنی نمودند.

وی با اشاره به روابط رو به گسترش دو کشور از عزم وزارتخانه های متبوع در زمینه گسترش روابط و استفاده از تجربیات مختلف در حوزه های مختلف خبر داد و گفت: علاقه مند به تبادل تجربیات شرکت های خصوصی و دانش بنیان دو کشور که در حوزه ICT فعالیت می کنند می باشیم.

وزیر ارتباطات در بخش دیگر سخنان خود به سفر رئیس جمهور به باکو جهت شرکت در اجلاس دو جانبه و سه جانبه اشاره کرد و افزود: در این سفر مذاکراتی نیز در زمینه تجارت الکترونیک بین ایران، روسیه و آذربایجان صورت گرفت که در این راستا مقدمات فراهم شده و امروز نسبت به ایجاد سایت مشترک جهت عرضه محصولات دو کشور و ایجاد تسهیلات جهت خرید الکترونیکی توسط شهروندان دو طرف مذاکره شد .

وی در این خصوص به تشکیل کمیته مشترک جهت پیگیری تجارت الکترونیک، اشاره کرد و افزود: پست بانک، پست و مجموعه پیام در این خصوص نقش آفرینی خواهند کرد و در این راستا، هیات آذربایجانی بازدیدی از مجموعه فرودگاه پیام خواهند داشت .

دکتر واعظی همچنین به ایجاد کمیته مشترک جهت ثبت و پیگیری توافقات حاصل شده در این دو روز اشاره کرد و افزود: این کمیته مسئول است در کوتاه مدت توافقات حاصل شده را پیگیری نماید که امیدواریم روابط به سرعت در حوزه های طرح شده گسترش یابد .

رامین قلی زاده وزیر ارتباطات و فناوری های نوین آذربایجان نیز با ابراز خرسندی از پیشرفت روابط دو کشور و به ویژه وزارتخانه های دو طرف، اظهار داشت: تا آخر هفته آینده کارگروه مشترک ایجاد و نسبت به انجام کار های مشترک در زمینه های توافق شده اعم از فناوری و فضایی اقدام خواهد کرد .

وی همچنین از همکاری سه جانبه با ایران و روسیه خبر داد و گفت: امیدوارم در زمینه پستی قرارداد همکاری سه جانبه بین جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه امضا و امور مربوطه به نحو مطلوبی پیش رود