به گزارش راسان خبر؛ دیدار وزیر کشور و مدیران مسؤول رسانه‌ها روز گذشته در وزارت کشور برگزار شد. عبدالرضا رحمانی فضلی در این دیدار با بیان اینکه رسانه‌ها نباید دنبال ایجاد تردید باشند و جبهه دیو و دلبر درست کنند، گفت: ما حق نداریم کسانی که در شورای نگهبان تأیید شده‌اند را به طبقه […]

 

download (1)

به گزارش راسان خبر؛ دیدار وزیر کشور و مدیران مسؤول رسانه‌ها روز گذشته در وزارت کشور برگزار شد. عبدالرضا رحمانی فضلی در این دیدار با بیان اینکه رسانه‌ها نباید دنبال ایجاد تردید باشند و جبهه دیو و دلبر درست کنند، گفت: ما حق نداریم کسانی که در شورای نگهبان تأیید شده‌اند را به طبقه خوب و بد تقسیم کنیم.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه ایجاد تضاد و تنش در جامعه و تقویت تردیدها در انتخابات آفت انسجام و وحدت است، اظهار داشت: رسانه‌ها باید در یک فضای کارشناسی، منصفانه و عادلانه آرای جناح‌ها را در اختیار مردم قرار دهند.

 رسانه ها آبروی داوطلبان را در نظر بگیرند
وی با تأکید بر اینکه همه کسانی که از شورای نگهبان تأییدیه گرفته‌اند افراد دلسوزی هستند، بنابراین نباید آنها تخریب شوند، افزود: تردیدافکنی، تهمت، تخریب و تهدید بااخلاق رسانه‌ای اسلامی سازگار نیست.
رحمانی فضلی تأکید کرد: رسانه‌ها نباید برخی تحلیل‌ها و اظهارات غیراخلاقی و تند را که آبروی داوطلبان را نادیده می گیرد منعکس کنند. وزیر کشور در ادامه با اشاره به اینکه رسانه‌ها تاکنون نقش خوبی در همراهی با مردم و تعامل با وزارت کشور داشته‌اند، اظهار داشت: رسانه‌ها باید به وزارت کشور کمک کنند و هر جا خلاف قانون عمل می‌شود،تذکر دهند.

 مخالفت شورای نگهبان با نرم افزار انتخابات الکترونیکی
رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به نحوه آغاز فعالیت‌های انتخاباتی وزارت کشور و تعامل با شورای نگهبان گفت: در حوزه مقدماتی و زمینه‌سازی انتخابات کارها به خوبی پیشرفت و ما با شورای نگهبان تعامل خوبی داشتیم.
وزیر کشور با اشاره به همت وزارت متبوعش به برگزاری انتخابات الکترونیکی تصریح کرد: ما دنبال برگزاری انتخابات الکترونیکی بودیم و در این زمینه با شورای نگهبان هم تعامل داشتیم. شورای نگهبان سخت‌افزار این انتخابات را تأیید کرد، اما نرم‌افزار آنرا تأیید نکرد و با برگزاری انتخابات الکترونیکی مخالفت کرد. وی در ادامه افزود: ما خدمت رهبری رسیدیم و نظراتشان  را درباره انتخابات خواستیم که ایشان فرمودند از وزارت کشور برگزاری انتخابات قانونی و سالم را می‌خواهیم. مبنای ما هم همین بود و ما از همه مسؤولانی که تجربه برگزاری انتخابات را داشتند دعوت کردیم و از تجربیات آنها بهره بردیم. ما اکنون آنچه در گذشته موجب چالش شده را بررسی کردیم و آنها را مدنظر قرار دادیم.

 فرآیند ثبت نام و تأیید صلاحیت‌ها به روایت وزیر
رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به مرحله ثبت‌نام داوطلبان انتخابات گفت: این میزان ثبت‌نام‌ها قابل پیش‌بینی نبود که البته تعبیر ما هم تعبیر مثبتی بود و از این ثبت‌نام‌ها استقبال کردیم. هر چند زحمت ما زیاد شد. وی در ادامه افزود: در مرحله بعد هیأت‌های اجرایی را تشکیل دادیم. درگذشته فرآیند تشکیل هیأت‌های اجرایی موجب اختلافات می‌شد و حتی پای رئیس‌جمهور هم وسط می‌آمد ولی ما توانستیم بدون هیچ اختلافی هیأت‌های اجرایی را تشکیل دهیم. وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه گفته شد هیأت‌های اجرایی عمداً تعداد زیادی را تأیید صلاحیت کردند تا زحمات شورای نگهبان را زیاد کنند، اظهار داشت: ما با قانون خودمان صلاحیت افراد را بررسی کردیم. بر اساس قانون ما با استعلام از مراجع چهارگانه صلاحیت‌ها را مدنظر قرار دادیم. مراجع چهارگانه اعلام کردند که حدود ۱۰هزار نفر فاقد سابقه هستند، بنابراین این افراد از نظر قانون مورد تأیید بودند و هیچ قصد و غرضی هم در تأیید صلاحیت‌ها نداشتیم.
 رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان و هیأت‌های نظارت گفت: در این مسأله سران سه قوه و مسؤولان وارد شدند.  
حرف ما هم این بود که باید شرایط حداقلی برای رقابت شکل بگیرد و حق کسانیکه صلاحیت دارند از بین نرود. من جلسات متعددی با آیت الله جنتی داشتم و حتی به دفتر مقام معظم رهبری هم رفتم که توصیه‌ها و ارجاعات متعددی از سوی دفتر رهبری به شورای نگهبان انجام شد و این توصیه‌ها نقش مؤثری در بررسی صلاحیت‌ها داشت. وی ادامه داد: ۵جلسه به دفتر رهبری رفتم و دفتر رهبری هم افرادی را به شورای نگهبان فرستادند تا دیدگاه‌های وزارت کشور را آنجا مطرح کنند. با مسؤولان نظام هم مکاتبه داشتم و لزوم رقابت انتخاباتی و تشویق مردم به حضور در انتخابات را یادآور شدم که نتیجه همه این تلاش‌ها تأیید صلاحیت‌ ۱۵۰۰ نفر دیگر بود. این مقام مسؤول با تأکید بر اینکه اکنون امکان رقابت در تمام حوزه‌ها فراهم است، تصریح کرد: تعیین‌کننده نتیجه انتخابات میزان رقابت یا شهرت افراد نیست. مهم‌تر از آن بیان گفتمان غالب، هم‌دلی وهمراهی با مردم و چگونگی بیان مطالبات آنهاست.
کسانی همیشه رأی می‌آورند که در جهت خواست عمومی مردم رفتار می‌کنند.  رحمانی فضلی همچنین یادآورشد: درباره تهیه صندوق‌های رأی نیز ما به دنبال تهیه صندوق‌های شفاف رأی بودیم. شورای نگهبان موافق صندوق‌های شیشه‌ای نبود چون آرای آن خوانده می‌شد.
ما هم صندوقی تهیه کردیم که میزان شفافیت آن به حدی بود که آرای آن خوانده نشود. برای تأمین امنیت صندوق‌ها و استحکام آنها نیز آزمایش‌های مختلفی را انجام دادیم.

 امید مردم و ثبات کشور را حفظ کنیم
وی با تأکید بر ضرورت ایجاد امید در بین مردم اظهارداشت: افزایش امید مردم موجب افزایش مشارکت مردمی می‌شود. ما از نظر امنیتی و انسجام ملی در شرایط مطلوبی هستیم و در منطقه هم تأثیرگذاریم البته تهدیدات وجود دارد اما آنها کنترل و مدیریت‌شده هستند. اکنون مسایل منطقه ‌ای بسیار پیچیده شده و اگر ما همین مسیر فعلی یعنی وحدت، انسجام و امنیت داخلی را دنبال کنیم موفق می‌شویم.
رحمانی فضلی تأکید کرد: حضور پرشور در انتخابات موجب تقویت امنیت کشور می‌شود. رسانه‌ها ناظر، همراه و نقاد ما باشند و افراد شایسته را به مردم معرفی کرده و در این زمینه از مرزهای حزبی و گروهی خارج شوند. نباید نگران امنیت انتخابات باشیم زیرا ما مراقب امنیت کشور هستیم و از فعالیت‌های در چارچوب قانون حمایت کرده و دستور داده‌ایم با کسانی که تجمعات قانونی را برهم می‌زنند برخورد شود.

قدس آنلاین/ مسعود بصیری