به گزارش راسان به نقل از روابط عمومی پست کشور؛  اقتصاد مقاومتی عبارتی است که گرچه اولین بار در شهریور ماه سال ۱۳۸۹ و در دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از کارآفرینان کشور مطرح شد اما طی سال های اخیر به طور فزاینده و به اشکال مختلف مورد تاکید ایشان و سایر مقامات ارشد […]

e686f651-0062-46ef-924b-51e85a683556_20160508_134955

به گزارش راسان به نقل از روابط عمومی پست کشور؛  اقتصاد مقاومتی عبارتی است که گرچه اولین بار در شهریور ماه سال ۱۳۸۹ و در دیدار مقام معظم رهبری با جمعی از کارآفرینان کشور مطرح شد اما طی سال های اخیر به طور فزاینده و به اشکال مختلف مورد تاکید ایشان و سایر مقامات ارشد کشور قرار گرفته است. انتخاب شعارهای سال با مضامین اقتصادی در چند سال گذشته را می توان گواه دیگری بر اهمیت این مساله بر شمرد؛ شعارهایی مانند سال جهاد اقتصادی (۱۳۹۰)، سال حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی (۱۳۹۱)، سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی (۱۳۹۲)، و سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی (۱۳۹۳) که همگی نشان از ضرورت توجه به رفتارهای اقتصادی در کشور دارد .

نامگذاری سال ۱۳۹۵نیز به نام سال “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” از سوی مقام معظم رهبری، راه را برای هرگونه تفسیر به رأی یا كوتاهی احتمالی در اجرایی كردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌بندد و اکنون نوبت دولت و مردم است كه با درك صحیح از واقعیت‌های بیرونی و درونی اقتصاد ایران، به مسئولیت خویش عمل كنند . در این بین این نامگذاری همچنین سازمان ها را به تكاپوی بیشتر برای تحقق برنامه‌ها و وعده‌ها واداشته است .

شرکت پست جمهوری اسلامی ایران یکی از سازمان های پیشتازدر این زمینه است که از سال گذشته برنامه ریزی و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار داده و با برگزاری جلسات منظم داخلی و بین بخشی نسبت به انجام این مهم اقدام نموده که ماحصل آن شناخت مفاهیم، تاریخچه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، ساختار و فرآیند تدوین برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دولت و بررسی آن ها و همچنین پیش بینی و تدوین پروژه های شرکت پست در راستای اساسی ترین برنامه های ملی دولت در این زمینه بود.

حسین نعمتی، عضو هیات مدیره و رییس کمیته اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی پیش از این در گزارشی مفصل با برشمردن برنامه های ملی یازده گانه دولت برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و تاکید بر دو طرح ملی “شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد” و “توسعه اقتصاد دانش بنیان” در تدوین برنامه اقتصاد مقاومتی از اقدامات مرتبط با آن ها توسط پست سخن به میان آورده بود .

رییس کمیته اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در شرکت پست اکنون از اقدامات صورت گرفته تا به این روز از سال جدید در راستای پیشبرد این مهم و برنامه های پیش روی این شرکت گزارشی را ارائه داده است.

نعمتی می­ گوید در راستای بیانات ارزشمند رهبر معظم انقلاب اسلامی،ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هجدهمین جلسه خود را در تاریخ شانزدهم فروردین ماه ۱۳۹۵ برپا و  پس از بحث و بررسی در خصوص پروژه­ های پیشنهادی کارگروه های برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۵، تعداد ۶ پروژه اولویت دار را جهت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان دستگاه مجری تعیین نموده است.

عضو هیات مدیره پست ادامه می دهد در راستای عمل به سیاست های اجرایی اقتصاد مقاومتی و نیز عملیاتی کردن شعار سال ۹۵ مبنی بر عملیاتی کردن اقدامات صورت گرفته در زمینه اقتصاد مقاومتی، شورای فنی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی جلسه ای به ریاست دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مجریان پروژه های اقتصاد مقاومتی در این وزارت را منصوب کرده است.

وی اعلام می دارد از تعداد ۶پروژه در نظر گرفته شده جهت وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، پروژه ملی “دولت الکترونیک و همراه” که مهندس جهانگرد معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات به عنوان مجری آن معرفی شده، جزو پروژه هایی است که اقدامات و برنامه های در حال اجرای “شرکت پست” به عنوان پیشران وزارت ارتباطات در تحقق دولت الکترونیک؛ در این زمینه  تدوین و در دست اقدام می باشد.

رییس کارگروه اقتصاد مقاومتی در شرکت پست از برنامه ملی “شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد” که قبلا نیز از آن سخن گفته بود نام می برد و خاطر نشان می سازد  توسعه زیرساخت های فناوری فرایندهای پستی، استقرار و توسعه طرح ملی نشانی استاندارد مکان محور (GNAF )، مدیریت داده ها و نشانی اماکن پروژه های پست در این بخش است که در حال اجرا می باشد.

نعمتی همچنین با اشاره به مصادیق برنامه ملی “توسعه اقتصاد دانش بنیان”،یادآور می شود تحقیق و توسعه در راستای افزایش ظرفیت تبادلات پستی و ترافیکی ارتباطات و اطلاعات منطقه و بین الملل، نوسازی خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات شامل ایجاد و راه اندازی زیرساخت های لازم جهت ارتقای تولید و نوآوری در خدمات پستی، راه اندازی سرویس های نوین پستی از جمله پست پخش، خوش(خدمات وِیژه شهروندی)، پست همراه،پست رسانه، پست نت،تهیه صندوق های هوشمند پستی معابر، تهیه نرم افزارهای کاربردی جهت گوشی های هوشمند و دیگر خدمات نوین از جمله اقدامات صورت گرفته در این زمینه می باشد.

عضو هیات مدیره پست همچنین نوآوری و توسعه در خدمات و محصولات و راه اندازی سرویس های برنامه محور شامل توسعه پست لجستیک و ایجاد و راه اندازی پست مالی، افزایش سهم از بازار خدمات مالی و بین المللی و ایجاد هاب پستی،  تامین و بهبود زیرساخت ها از جمله ایجاد مرکز تجزیه ومبادلات کشوری را نیز جزو دیگر اهداف پست می داند.

وی از جلسات برگزار شده در زمینه اقتصاد مقاومتی در شرکت پست که در سال جدید برگزار شد نام می برد و ضمن اعلام این نکته که این جلسات هر دو هفته یک بار برگزار خواهد شد، می گوید در دومین جلسه برگزار شده ۱۱ پروژه و ۵۷ زیرپروژه آن که در راستای اقدامات پست تدوین شده  لیست شده است و مقرر شده تا اعضای کارگروه اقتصاد مقاومتی با مطالعه بیشتر و بررسی های دقیق تر در جلسات بعدی در خصوص اولویت بندی این پروژه ها تصمیم گیری نموده و اقدامات لازم را با سرعت بخشی بیشتر به عمل آورند.

رییس کارگروه اقتصاد مقاومتی همچنین از فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از مباحث مهم در این جلسات یاد می کند و می گوید با استفاده از همه ابزارها در سطح شبکه پستی کشور اطلاع رسانی های لازم صورت می گیرد.

برگزاری دوره آموزشی اقتصاد مقاومتی در ستادشرکت پست از دیگر مباحث مهم این جلسات است که نعمتی به آن اشاره و عنوان می دارد؛ مقرر گردیده تا دفتر برنامه ، بودجه و توسعه زیرساخت با همکاری دفتر روابط عمومی و اداره کل توسعه سرمایه انسانی سرفصل های آموزشی را پیشنهاد و پس از تایید کمیته تدوین برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی اقدام لازم را در این زمینه به عمل آورند.

عضو هیات مدیره شرکت پست در پایان با بیان اینکه نتایج مباحث این نشست ها جهت شفاف سازی و آشنایی همکاران با این سیاست ها از طریق پرتال دفتر برنامه، بودجه و توسعه زیرساخت و پرتال اصلی شرکت پست اطلاع رسانی خواهد شد، بار دیگر اذعان می دارد انعطاف پذیری، پویایی، دعوت به رفاه بیشتر با اصلاح الگوی مصرف،مرتبط با اقتصاد جهانی، متکی به توازن داخلی و متناسب با وضعیت امروز و فردا از ویژگی های اساسی اقتصاد مقاومتی است که شرکت پست اعتقاد راسخی به اجرا و پیاده سازی آن در برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دارد و با قاطعیت هر چه بیشتر این برنامه ها را دنبال خواهد کرد.