یک کارشناس اجتماعی گفت: کاهش اعتمادبه‌نفس، اختلالات رواني، گوشه‌گیری و انزوا، بروز رفتارهاي پرخاشگرانه، احساس حقارت نسبت به ساير دوستان و افزایش احتمال بزهکاري در آنان از مهمترین ویژگی‌های فرزندان طلاق است.

images

به گزارش راسان خبر؛ «ساسان  احمدی» اظهار کرد: درگذشته طلاق پدیده‌ای مذموم محسوب می‌شد و آخرين گزينه موردتوجه زوج‌ها بود اما امروزه با توجه به سهولت مراحل طلاق توافقي و شکستن قبح اجتماعي آن دادگاه‌های خانواده هر روزه شاهد چندين مورد طلاق هستند.

وی افزود: به‌طورکلی طلاق در دو دوره از زندگي رخ می‌دهد، نخستين دوره حساس براي طلاق هفت سال اول زندگي است به‌طوری‌که نيمي از کل طلاق‌ها در اين دوره اتفاق می‌افتد، دومين دوره حساس طلاق نيز میان‌سالی است يعني زماني که زوج‌ها فرزند نوجوان دارند.

این کارشناس اجتماعی با تأکید بر اینکه زن و شوهرها معمولاً به اين دليل که يکي از آن‌ها يا هر دو نفر فکر می‌کنند که پايان دادن به زندگي مشترکشان آن‌ها را آزاد می‌کند و می‌توانند زندگي شادتر و ازنظر احساسي سالم‌تری براي خود و فرزندانشان فراهم آورند از هم جدا می‌شوند خاطرنشان کرد: خيانت يا عهدشکنی زناشويي یکی از دلايل طلاق است.

وی بابیان اینکه مشکلات اقتصادي، تجمل‌گرایی، بیماری‌های جسمي و روحي، اعتياد همسر، بی‌توجهی به اصول ديني و مذهبي يکي از زوجين از دیگر علت‌های طلاق است، تصریح کرد: فرزندان طلاق ديد خوبي نسبت به زندگي و آينده خود ندارند و کاهش اعتمادبه‌نفس، اختلالات رواني، گوشه‌گیری و انزوا، بروز رفتارهاي پرخاشگرانه، احساس حقارت نسبت به ساير دوستان و افزايش بزهکاري در آنان از مهمترین ویژگی‌های فرزندان طلاق است.

این کارشناس اجتماعی مشورت جوانان با خانواده‌های خود و مراجعه به مراکز مشاوره ازدواج قبل از ازدواج،شناخت هر دو طرف از خصوصيات رواني و شخصيتي يکديگر قبل از ازدواج،ايجاد کلینیک‌های تخصصي درزمینهٔ تربيت و آموزش و درمان مسائل جنسي،روشن کردن اهداف و ارزش‌ها و بيان انتظارات هر يک از طرفين براي ديگري،آموزش مهارت‌های برقراري رابطه مؤثر براي زوجين،تعيين اولویت‌ها و برنامه‌ریزی امور خانواده و شغل،کنترل فشار رواني توسط زوجين،مشورت کردن با همسر،ازدواج باهم قشر و هم‌طبقه خود،گذشت و بخشش مه‌ترین راهکارهای پیشگیری از طلاق دانست.

ایسنا