ایلام، راسان خبر_ محمدرضا تردست : سازمان های مردم نهاد جوانان در حال معنا کردن سرمایه های اجتماعی برای جامعه هستند و باید با بهره مندی از فرصت های فضای مجازی مراقب تهدیدهای آن برای مردم و جوانان باشند

resized_dsc01692jpg

به گزارش راسان خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام؛ سازمان مردم نهاد کانون بصیرت اندیشه روشن کارگاه آموزشی «آسیب های فضای مجازی» را با حضور جوانان و کارشناسان در سالن اجتماعات مجتمع هلال احمر شهرستان ایلام برگزار نمود .
در ابتدای این همایش محمدرضا تردست معاون فرهنگی و امور جوانان طی سخنان کوتاهی گفت : امروز جهان به سمت سرمایه های اجتماعی حرکت می کند و سازمان های مردم نهاد جوانان در حال معنا کردن سرمایه های اجتماعی برای جامعه هستند. از طرفی توسعه ارتباطات و ایجاد شبکه ها و کانال های متعدد اجتماعی به ابزاری جهت انتقال و ترویج افکار و فرهنگها تبدیل شده اند، بنابراین سمن ها باید ضمن بهره مندی از فرصت های فضای مجازی ، مراقب تهدیدهای آن برای مردم و جوانان باشند .
وی افزود : امروزه فضای مجازی دنیایی متفاوت را برای کابران رقم زده است، دنیایی که نمی توان آنرا انکار کرد ولی از آسیب های آن هم نمی توان در امان بود مگر با کسب اطلاعات، آگاهی و تقویب هویت فردی و ملی افراد .
سپس نوبت به سخنرانان تخصصی برنامه رسید و عمران علی محمدی قائم مقام رئیس کل دادگستری اولین سخنران این کارگاه بود
خبرنگار ایرنا اخبار این همایش را اینچنین نگارش کرده است که قائم مقام رئیس کل دادگستری ایلام در کارگاه آموزشی آسیب های فضای مجازی گفت: کاربران فضای مجازی ضمن اینکه باید در استفاده از این فضاها برای خود محدودیت هایی را اعمال و تعریف کنند آگاه باشند که برای رفتار خود در مقابل خداوند و جامعه مسئول و پاسخگو هستند.
، عمران علیمحمدی روز دوشنبه درکارگاه آسیب های فضای مجازی اظهار کرد: فضاهای مجازی باید القاکننده صبر، دوستی، رعایت شئون اخلاقی و دینی در سطح جامعه باشند و این فضاها به محلی برای تقویت بنیان های دینی و مذهبی بر پایه مفاهیم اسلام ناب تبدیل شود.
وی در خصوص برخی از مصادیق بارز جرم در فضاهای مجازی هم افزود: اشاعه پیام هایی با محتواهای الحادی و کفر، توهین به انبیا و اولیای الهی، شخصیت ها، ارکان و اهداف انقلاب اسلامی و تبلیغات حزبی برای گروه ها و احزاب با تفکرمارکسیستی،غرب یا پوچ گرایانه در فضاهای مجازی جرم است.
علیمحمدی یادآور شد: گاه دیده می شود که در این فضاها برخی به جای انتقادهای محترمانه، سازنده و منطقی با لحن های اهانت آمیز به مسئولان نظام توهین می کنند که این امر نیز جرم محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه بعضی از این احزاب و گروه ها در فضاهای مجازی به دنبال جذب افراد و عضوگیری هستند، تاکید کرد: کاربران فضاهای مجازی باید قبل از عضویت در هر گروه یا حزبی نسبت به ماهیت، اهداف، ساز و کار و سیاست های این گروه ها و احزاب شناخت کامل داشته باشند وفریب القا و وعده های آنها را نخورند و عضویت در احزاب و گروه های معاند جرم است.
وی با یاد اوری اینکه تشکیل گروه و حزب در فضاهای مجازی اگر برخلاف موازین شرعی و اسلامی و منافع ملی باشد جرم محسوب می شود تاکید کرد: ایجاد تشکل و گروه باید از طریق مجرای قانونی و با اخذ مجوز از مراجع مرتبط انجام شود.
قائم مقام رئیس کل دادگستری ایلام هشدار داد: تهدید به قتل یا بمب گذاری، اخلال در وحدت ملی، اشاعه پیام ها و مسائلی به منظور و هدف تحریک قومی، قبیله ای و نژادی کلاهبردای، انتشار مواردی که مروج فساد، فحشا و بی بند و باری باشد جرم است.
علیمحمدی درعین حال یادآوری کردد: فضاهای مجازی می تواند وسیله ای مناسب برای تقویت بنیه علمی، عملی، عقیدتی، مذهبی و وحدت در بین مردم و کاربران باشد و چگونگی کارکرد و کاربرد این فضا به خود استفاده کنندگان آن بستگی دارد.
استاد و عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان ایلام نیز با ذکر اینکه نظام جهانی سلطه به دنبال نفوذ و تسلط بر دیگرکشورهای جهان به ویژه ایران است گفت: فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به میدان وابزار یورش نظام جهانی سلطه بردیگر جوامع و فرهنگ ها مبدل شده اند.
حجت بلوچی درکارگاه آسیب های فضای مجازی اظهار کرد: با پیشرفت فناوری های اینترنتی ، نظام جهانی سلطه برای تحقق اهداف استعماری خود بر فضاهای مجازی تمرکز کرده است.
وی یاد اوری کرد: اندیشکده های غربی به عنوان تصمیم گیرندگان اصلی نظام سلطه با تولید برنامه ها و ایجاد فضاها و شبکه های مختلف سخت و نرم افزاری نحوه استفاده از کاربران این فضاها و شبکه ها را مدیریت می کنند.
وی افزود: اکنون غربی ها با ایجاد جنگ نرم رسانه ای، تحریف یا سانسور واقعیت ها تلاش دارد که اهداف و سیاست های خود را در بین کاربران جوامع دیگر القا و اشاعه کند و همچنین جاسوسی از طریق فضای مجازی دیگر اقدام های نظام سلطه است.
بلوچی یادآور شد: دشمن هم اکنون با استفاده از تجهیزاتی چون رادیو، تلویزیون، ماهواره، اینترنت و فضای مجازی و به روز کردن این تجهیزات تبلیغاتی گسترده بر علیه جهان اسلام، ایران و مکتب شیعه انتشار می دهد.
وی گفت: شنود و کنترل تلفن مخاطبان و کسب اطلاعات از آنها و نیز تجزیه و تحلیل این اطلاعات کسب شده از مردم یکی از راه هایی است که دشمنان ازطریق آن در صدد نفوذ در بین دیگر کشورها و جوامع و نیز عضوگیری و جذب افراد مختلف و به خصوص قشر نخبه هستند.
وی با بیان اینکه بخش عمده ای از زندگی مردم در فضا های مجازی و شبکه های مختلف ماهواره ای سپری می شود، افزود: در حال حاضر ۱۶۴ شبکه فارسی زبان برون مرزی وجود دارد که در این شبکه ها با بکارگیری افراد توانمند ایرانی در زمینه رسانه سیاست ها و اهداف خود را به ببینندگان خود القا می کنند.
این استاد دانشگاه با اشاره به دوشبکه فارسی زبان بی بی سی انگلیس و وی اُ ای (VOA) آمریکا با هدف جذب مخاطب ایرانی تاکید کرد: شایعه پراکنی، نشراکاذیب، تخریب فرهنگ اسلامی ایرانی، تولید و پخش مستند های هدف دار، تشویش اذهان عمومی سعی دارد که مردم و به ویژه قشرجوان را با اهداف خود هم سو کند.
وی ایجاد شبکه های کودک و نوجوان با پخش برنامه های خلاف موازین شرعی، دینی و فقهی و نیز شبکه های مذهبی با انتشار برنامه هایی با مبانی تحریف اسلام و شیعه ستیزی، اسلام هراسی، بهره برداری از دین به نفع خود به خصوص در آیین های عزای امام حسین (ع) و بزرگ نمایی واقعیت ها را از دیگر سیاست های نظام سلطه دانست.
وی تلاش دنیای غرب را استعمارگری جدید در کشورهای مختلفی چون ایران ذکر کرد و گفت: اشاعه فرهنگ و مدل های غربی به جای پوشش ملی و اسلامی، ترویج نگهداری از حیواناتی چون سگ و جایگزینی حیوان به جای انسان، همجنسگرایی، ازدواج سفید، هرزه نگاری، خشونت، بازی های خشن و… از برنامه های غرب برای خانواده های ایرانی است.
بلوچی به مسئولان فرهنگی و برنامه ریزان کشور توصیه کرد: برای جلوگیری از نفوذ فرهنگ و تهاجم غربی ها باید برنامه های فاخر و بازی های جذاب با مبانی تقویت بینش و باورهای دینی و نیز آموزش خانواده ها با مزایا و مضرات دنیای مجازی را در دستور کار خود قرار دهند