راسان خبر، ایلام_ روشنگری، شفاف سازی و قدم نهادن در وادی های خطرناک و پستوهای پنهان افراد حقیقی و حقوقی، ادارات و نهادها و… از کارهای اصلی خبرنگاران است.

DSC01065

راسان خبر،  شاید نامگذاری روزی در تقویم بنام روز خبرنگار؛ فرصتی برای یادآوری تلاش و کوشش این نام آوران عرصه ی دانایی و آگاهی باشد ؛ ولی یک روز و یک هفته هیجگاه نمیتواند بیان کننده ی اهمیت و عظمت کار این عزیزان باشد.

روز خبرنگار از راه رسید، روزی متفاوت از ایام سال، روز آگاهی بخشی و اطلاع رسانی ، روز آموزگاران بدون مرز،  بدون زمان و مکان، روز، قلم، آنچه که خداوند به آن قسم میخورد ،  ن والقلم و ما یسطرون، روزی که برای اهالی قلم روزی پرنشاط و شادی آور است، خبرنگارن دیگر در همایشات و جلسات حضور ندارند و با گردآمدن در کنار هم درصدد هستند تا لبخندهای هم صنف هایشان را به ثبت برسانند. 

شاید اسم خبرنگار برای اکثر مردم جامعه زیاد خوب نباشد و جایگاه این افراد متفاوت از شغل های دیگر باشد و برای کار آنان اهمیت زیادی قایل نشوند. اما روشنگری،  شفاف سازی و قدم نهادن در وادی های خطرناک و پستوهای پنهان افراد حقیقی و حقوقی،  ادارات و نهادها و… از کارهای اصلی  آنها است.

آگاه سازی و روشنگری اقشار مختلف جامعه سخت ترین کار ممکن است و این مسوولیت خطیر برعهده ی کسی جز خبرنگار نیست؛ خبرنگار باید هر زمان و هر مکان آماده کسب خبر و رخ دادن اتفاقی باشد. خبرنگار بر روی لبه ی تیغ راه می رود و هر لغزشی سبب مرگ آنهاست  پس بی جهت نیست که خبرنگاری در ردیف شغل های پرخطر قرار دارد و می بینیم که هر ساله ده ها نفر از آنان در گوشه و کنار جهان در حوادث مختلف جان خود را از دست می دهند و این راز و رمز پر خطر بودن این شغل مقدس است لذا خبرنگار اگر بخواهد محبوب مردم و آزاد اندیشان شود ؛باید همیشه روی لبه تیغ بماند و گاه گاهی تاوان کار خود را بپردازد و زخم هایی از این تیغ تیز برتن نحیف او وارد شود.

به امید روزی که جایگاه خبرنگاران در میان مردم بیش از پیش  ارزنده محسوب شود و مسولان هم در  برخورد با خبرنگاران،  شان و جایگاه آنها را حفظ نمایند. و در بین  مسوولان استان جا بیفتد که  برای حضور خبرنگاری در مراسمات شاهد بد رفتاری از سوی  آنها نباشیم.

روز خبرنگار ؛روز گرامیداشت دانایی و آگاهی است .روز بزرگداشت آزادی است.این روز بر همگان مبارکباد…

گزارش از سمیه آذرمهر

DSC03481 DSC03501