وزیر کشور با بیان اینکه ۳ و نیم میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارند، گفت: برخی شهرها و مناطق، درباره معضل بیکاری شاهد ۶۰ درصد بیکاری جامعه خود هستند.

download-(4)

به گزرش گروه روی خط رسانه راسان نیوز؛ عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور صبح امروز با حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای ارائه گزارش نسبت به آسیب‌های اجتماعی پیش روی کشور و تلاش‌های انجام شده در این رابطه طی سخنانی اظهار داشت: در ۶ ماهه گذشته حدود ۳ جلسه با حضور مقام معظم رهبری نسبت به بررسی مسائل اجتماعی با حضور تمام سران قوا برگزار شد و آسیب‌های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت که در آخر رهبر انقلاب دستوراتی را فرمودند تا انجام بگیرد و تمام دستگاه‌های مربوطه بسیج شدند تا اقدامات لازم در رابطه با کاهش آسیب‌های اجتماعی را انجام دهند.

وی افزود: تغییرات اجتماعی یکی از عوامل مهمی است که باید دائما آن را رصد، تحلیل و حتی اقدامات لازم به ان انجام شود.

وزیر کشور تصریح کرد: تغییرات اجتماعی با توجه به رشد تکنولوژی، سطح دانش مردم، افزایش سطح ارتباطات همواره در حال تغییر است و این تغییرات همواره قطعی و حتمی است.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه سبک زندگی مردم یکی دیگر از عواملی است که بر اساس آسیب‌های اجتماعی موجب تغییر و تحول می‌شود گفت: ما باید بر اساس الگوی ایرانی اسلامی سبک زندگی را تعریف کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بسترهای ایجاد آسیب‌های اجتماعی در کشور تصریح کرد: جغرافیای ایران یکی از بسترهای ایجاد آسیب‌های اجتماعی است به طوری که خود به خود موجب تقسیم‌بندی حوزه‌ای در کشور می‌شود که همین موضوع می‌تواند به انشقاق اجتماعی تبدیل شود.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی متمرکز و عدم توازن و تعادل منطقه‌ای و بودجه‌ریزی مبتنی بر فعالیت‌ها و جمعیت و نظام اداری و ساختاری و سازمانی از دیگر عوامل بسترهای ایجاد آسیب‌های اجتماعی هستند.

وزیر کشور با بیان اینکه معضل بیکاری یکی از عوامل مهم ایجاد آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود، اظهار داشت: ما هم اکنون ۳ و نیم میلیون نفر بیکار در کشور داریم که توزیع آنها در سطح کشور نرمال نیست. یعنی در برخی از مناطق بیشتر از ۶۰ درصد بیکاری وجود دارد و تعداد مناطقی هم که بیش از ۵۰ درصد با معضل بیکاری روبرو هستند، زیادند.

وی افزود: ما بعضا با شهرهایی مواجه می‌شویم که ۵۰ و ۶۰ با معضل بیکاری روبرو هستند که این مسئله آثار اجتماعی که می‌تواند از خود بروز دهد و نهایتا در برخی موارد می‌تواند تبدیل به تنش‌های اجتماعی شود همه موضوعات مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

رحمانی‌فضلی همچنین تاکید کرد: هم اکنون ۱۱ میلیون نفر حاشیه‌نشین در کشور داریم که ۳ میلیون نفر از آنان در حاشیه شهرهای تهران، مشهد و اهواز هستند و ۲ هزار و ۷۰۰ محله حاشیه‌نشینی وجود دارد که این محلات با ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند برای کشور مشکل‌ساز شوند. بنابراین این محلات نیاز به مراقبت، کنترل و ارائه خدمات بیشتر هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود معضل مواد مخدر را یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد بسترهای آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: بر اساس آمارهای موجود نزدیک به یک و نیم میلیون نفر معتاد در کشور داریم و الان مصرف مواد مخدر از مواد سنتی به سمت مواد صنعتی کشیده شده که بسیار مخرب هستند البته اگر این آمار را ضرب در ۴ کنیم یعنی تعداد اعضای یک خانواده مشاهده می‌کنیم حدود ۵ تا ۵ و نیم میلیون نفر متاسفانه با این معضل روبرو هستند.

رحمانی فضلی ادامه داد: همچنین ۶۰ درصد از زندانی‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به خاطر اعتیاد در زندان به سر می‌برند و حتی عامل بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها معضل اعتیاد است.

وی همچنین تاکید کرد: بر اساس آمارهای موجود علت بیش از ۴۰ درصد سرقت‌ها در کشور معضل اعتیاد است که نیاز توجه جدی برای حل این موضوع است.

وی همچنین افزود: علیرغم تلاش‌های زیادی که در مبارزه با مواد مخدر شده آمار کشفیات در ۷ یا ۸ سال اخیر به مقدار ۲ برابر رسیده اما کماکان به دلیل سود زیادی که در این کار وجود دارد همچنان شاهد این فعالیت‌ها هستیم.

وی افزود: در سال ۹۴ حدود ۵۷۰ تن کشفیات مواد مخدر داشتیم که نسبت به سال ۹۳ رشد افزایشی را نشان می‌دهد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه در بخش پیشگیری و درمان حدود ۱۵ درصد موفقیت داشتیم، گفت: ما کشوری در همسایگی خود داریم که ۶ هزار تن تولید مواد مخدر دارد و وارد بازارهای جهانی می‌کند بنابراین نیازمند تلاش بیشتری در عرصه مبارزه با مواد مخدر هستیم.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع طلاق اظهار داشت: بر اساس آمارهای موجود حدود ۲ ونیم میلیون نفر زن سرپرست خانوار داریم که این افراد به دلیل طلاق یا مرگ همسر دچار این وضعیت شدند.

وی با اشاره به نرخ طلاق در کشور گفت: علیرغم اینکه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ با کاهش نرخ طلاق مواجه بودیم اما این آمارها کماکان بالاست و حتی در برخی مناطق نرخ طلاق بالاتر است و حتی کسانی که در سال‌های اولیه زندگی دچار طلاق شده‌اند آمار بالایی دارند.

رحمانی‌فضلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت زندانیان کشور گفت: سالانه ۶۰۰ هزار نفر عازم زندان می‌شوند که از این تعداد ۲۰۰ هزار نفر آنها داخل زندان می‌مانند که این رقم بسیار بالایی است و آثارش می‌تواند بسیار مخرب باشدو

منبع: افکار نیوز