راسان خبر/مدیرکل راه وشهرسازی استان ایلام از اجرای آخرین مراحل لاینینگ ( پوشش بتونی سقف و دیوارها) تونل کبیر کوه خبر داد.

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ فرشاد دوستی در بازدید از مراحل اجرایی تونل کبیرکوه اظهار داشت: تونل کبیر کوه در حال حاضر یکی از طولانی ترین تونلهای کشور می باشد( دومین تونل جاده ای کشوربه لحاظ طول) که جهت حذف گردنه برفگیر و سخت گذر کبیر کوه بین شهرستانهای آبدانان و دره شهر در حال احداث است.

وی هدف از اجرای این تونل را علاوه بر تسهیل تردد بین شهرستانهای دره شهر و آبدانان در استان ایلام، ایجاد یک محور جاده ای مناسب برای ارتباط استانهای مرکزی کشور از طریق مرزهای بین المللی مهران و در آینده نزدیک مرز چیلات با کشور عراق دانست و افزود: بابهره برداری از تونل کبیرکوه بیش از ۲۰۰ پیچ پر خطر و گردنه های سخت گذر و برفگیر حذف خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام خاطر نشان کرد: طول تونل اصلی کبیرکوه چهار هزار و ۷۵۰ متر است که حفاری و کف برداری آن به پایان رسیده و هم اکنون پیمانکار مشغول عملیات لاینینگ و احداث جداول کناری هدایت آب و … آن می باشد وتا کنون ۴۲۴۰ متر ازلاینینگ آن به انجام رسیده و طبق برنامه ریزی به عمل آمده در شرایط عادی و تأمین اعتبار پیش بینی می شود تا دهه مبارک فجر عملیات لاینینگ وزیرسازی و روسازی مسیر تونل اصلی به پایان برسد.

دوستی بیان داشت: درمسیر تونل کبیرکوه از سمت آبدانان ۱۱ کیلومتر عملیات راه سازی (۶ کیلومتر به سمت مورموری و دهلران و ۳ کیلومتر به سمت شهر آبدانان و ۲ کیلومتر رمپ و لوپ پل زیرگذر) در مرحله روسازی و آسفالت می باشد و پل زیر گذر آن نیزاحداث و تکمیل شده است.

وی در خصوص مسیر تونل کبیر کوه از سمت شهرستان دره شهر گفت: از سمت شهرستان دره شهر ۶،۵ کیلومتر راه سازی درحال انجام است که در این شش و نیم کیلومتر در مجموع ۹ رشته تونل وگالری(تونل مصنوعی) به طول بیش از ۲۲۰۰ متر احداث شده و تا کنون ۱۶۸۰ مترلاینینگ این تونل‌ها که بیشتر آنها به صورت سه خطه به خاطر سراشیبی و ایجاد مسیر سبقت احداث شده اند به انجام رسیده است .

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: از سمت دره شهر نیز طبق برنامه زمانبندی درصورت تأمین اعتبارو مساعد بودن شرایط پیش بینی می شود تا دهه مبارک فجراین قسمت از مسیر نیز تکمیل شود.

وی عنوان کرد: به لحاظ عملیات راهسازی تونل کبیر کوه و راههای طرفین تا دهه مبارک فجر تکمیل و امکان عبور وسایل نقلیه از این مسیر فراهم خواهد شد اما بهره برداری نهایی و زیر بار ترافیک رفتن تونل کبیر کوه طبق استانداردهای حمل و نقل منوط به تکمیل روشنایی و تهویه این تونل می باشد که در این زمینه نیز به زودی مناقصه اجرای روشنایی تونل کبیر کوه برگزار خواهد شد.

کد خبر/۸۶۶۸۸

  • نویسنده : سمیه آذرمهر