راسان خبر/مدیرعامل شرکت آبفا ایلام گفت: پروژه اجرای خط انتقال آب چاه‌های دشت محسن آب شهر مهران اتمام و وارد مدار بهره برداری شد.

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ پرویز ناصری با اشاره به اجرای خط جدید انتقال آب به شهر مهران اظهار داشت: آب شرب شهر مهران از طریق ۷ چاه آب عمیق که در منطقه محسن آباد حفر گردیده، تامین می شود.

وی افزود: خطوط انتقال آب این چاه ها از جنس لوله های آزبست و فولادی بعلت قدمت زیاد، فرسودگی و عبور از مسیر زمین های کشاورزی مشکلاتی را ایجاد می نمود و همچنین هر ساله با توجه به جاری شدن سیلاب‌های زمستانی در رودخانه گاوی شاهد قطع آب شهر مهران بودیم لذا شرکت بر آن شد تا با اجرای پروژه خط انتقال جدید این مشکل را مرتفع نماید.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام تصریح کرد: خط انتقال فولادی به قطر۵۰۰ و ۲۰۰ میلیمتر به طول ۳٫۸ کیلومتر از مسیر جدید اجرا گردید که آب را به مخازن ذخیره اب (دو باب مخزن ۲۰۰ مترمکعبی ) شهر واقع در پشت امام زاده سید حسن (ع) منتقل می کند.

ناصری با تاکید بر تلاش در جهت حفظ منابع آبی استان، اظهار داشت: با اجرای این خط لوله جدید علیرغم تامین آب پایدار، سالم و بهداشتی،از بر هم کنش چاهها و افزایش مصرف انرژی و در نهایت افزایش میزان قابل ملاحظه ای از اب تولیدی چاه‌ها جلوگیری به عمل آمده به نحوی که با توجه به مدت مشابه در سنوات اخیر در حال حاضر از ۷ حلقه چاه ۵حلقه چاه با آبدهی حدود ۱۳۰ لیتر بر ثانیه تامین آب شهر مهران را انجام می دهند و دو حلقه چاه آب شرب با آبدهی حداقل ۷۰ لیتر بر ثانیه در حالت خاموش و قطع استحصال آب قرار دارند که به موجب این عملیات تا میزان زیادی هم از هدررفت آب جلوگیری شده و هم از شدت مصرف انرژی کاسته شده است.

وی در پایان افزود: برای انجام این پروژه میزان اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات عمرانی از محل ردیف طرح ابرسانی به شهر های مواجه با تنش ابی هزینه شده است.

کد خبر/۸۷۷۹۶

  • نویسنده : سمیه آذرمهر