ایلام_مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام گفت: امسال برای نخستین بار، دستگاه‌های اداری موظف شده‌اند که برق مصرفی خود را ۵۰ درصد در ساعت اداری کاهش و میزان مصرف برق خود را در ساعت غیراداری به ۱۰ درصد برسانند.

به گزاش پایگاه خبری راسان خبر از ایلام؛ هادی شیرخانی با اعلام این خبر اظهار کرد: امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش‌ها بودیم که همین موضوع باعث شده تا به همین مقدار نیز از ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های برق آبی کاهش یابد.

وی افزود: افزایش دمای ۵ درجه ای دمای هوا در فروردین و اردیبهشت ماه امسال نسبت به مورد مشابه در سال گذشته باعث رشد ۲۲ درصدی مصرف در کل کشور شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام گفت: پیش بینی می شود که امسال با مشکل تامین برق و ظرفیت های تامین برق آبی با چالش مواجه هستیم و تابستان گرم و سختی پیشرو داریم.

 وی ادامه داد: استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعت‌های گرم روز و بکار گرفتن این دستگاه‌ها در ساعت‌های پایانی شب یا ابتدایی صبح و بهره گیری از نور طبیعی روز در کاهش مصرف بسیار موثر است.

*طرح های تشویقی شرکت برق برای کشاورزان ایلام

شیرخانی از طرحهای تشویقی شرکت برق برای کشاورزان صحبت کرد و گفت: در این طرحها اگر کشاورزان در چهار ساعتی که ساعت پیک است برق چاههای خود را خاموش نمایند، از طرحهای تخفیفی شرکت برق برخوردار می شوند.

وی تصریح کرد: ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق است و هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل یک هزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام در ادامه به تعدیل روشنایی معابر و جاده‌های بین شهری پرداخت و عنوان کرد: تعدیل روشنایی‌ها به معنی خاموش کردن همه روشنایی‌ها نیست و به طور مشخص در این طرح، به دنبال یک درمیان کردن روشنایی‌ها خواهیم بود. برق نقاط حادثه خیز تعدیل نخواهد شد و برق معابر پارکی وتزئینی تعدیل خواهد شد.

شیرخانی تصریح کرد: به استناد قانون دستگاههای دولتی از سال ۹۸به بعد موظف شدند شرایطی ایجاد نمایند که ۲۰درصد برق آنها از طریق انرژی های تجدید پذیر تامین شود. وی از ادارات خواست تا برای تحقق این هدف به دنبال تامین منابع باشند

وی عنوان کرد: عمده باری که وارد مدار در تابستان می شود سرمایشی می باشد و بر اساس مصوبه دولت و وزارت نیرو استفاده از کولر گازی در مناطق غیر گرمسیری ممنوع می باشد وی درخواست داشت از موتورخانه ها و سیستم های هوشمند استفاده نمایند تا در ساعات خنک از وسایل سرمایشی کمتر استفاده گردد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق ایلام  تاکید کرد: اگر امسال بخواهیم در جهت صفر شدن خاموشی قدم برداریم این مهم با همدلی و مدیریت مصرف و هم صدایی مردم و دستگاهها با صنعت برق  در جهت تامین برق پایدار برای رفاه حال عمومی مردم امکانپذیر خواهد بود.

شناسه خبر/۵۱۶۴۳