جمعی از دانشجویان رشته مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه علمی کاربردی ایلام از تصفیه‌خانه های فاضلاب شهرهای ایلام، مهران و دهلران بازدید کردند.

downloadراسان، ایلام_ در این بازدید دو روزه، تعداد 22 نفر از دانشجویان رشته مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه علمی کاربردی ایلام از نزدیک با نحوه کار سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب آشنا شدند.

مدیر بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب شرکت، که دانشجویان را در بازدید از تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام همراهی می کرد گفت: در این بازدید دانشجویان از قسمت‌های آشغال‌گیری، دانه‌گیری، ته نشینی و گندزدایی پساب و دیگر قسمت‌های تصفیه‌خانه فاضلاب دیدن و با چگونگی فرآیند تصفیه فاضلاب از ابتدای ورود فاضلاب خام تا تصفیه نهایی و استفاده مجدد از پساب آشنا  و به سوالات مطرح شده پاسخ داده شد.

مهندس محمدی اجرای شبکه فاضلاب شهری و ساخت تصفیه خانه را قدمی موثر در راستای مسائل زیست محیطی و جلوگیری از آلودگی منابع آبی ذکر کرد و گفت: این تصفیه‌خانه در زمینی به مساحت 23 هکتار برای جمعیت 220 هزار نفرتا سال1395 در دو مدول طراحی و از نوع لاگون هوادهی می‌باشد که در سال84 در مدار بهره‌برداری قرار گرفت.

وی افزود: دبی ورودی فاضلاب 448 لیتر بر ثانیه می باشد که با این روند افزایش ورودی فاضلاب به تصفیه خانه طرح ارتقاء تصفیه خانه به تصویب رسیده و در حال انتخاب پیمانکار می باشیم.

مدیر بهره برداری از تصفیه خانه های فاضلاب افزود: هدف اصلی اجرای تصفیه خانه فاضلاب جلوگیری از آلودگی منابع آبی است و استفاده درست از پساب فاضلاب تصفیه شده در صنعت کشاورزی، همچنین درختکاری فضای سبز است، که در این راستا مقدار 120 لیتر در ثانیه به شهرداری ایلام جهت فضای سبز واگذار گردیده است.

لازم به ذکر است که شهرهای مهران، دهلران و دره شهر دارای تصفیه خانه فاضلاب مدرن می باشند.