راسان خبر/مدیرکل استاندارد ایلام گفت: بین المللی شدن استانداردها، تاثیر مهمی در تجارت جهانی کالا و خدمات دارد

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ یادگار محمدی در آیین افتتاح دفتر استانداردسازی و عقد تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی استان اظهار داشت: به منظور بهره گیری از ظرفیت استانداردسازی در دانشگاه، توسعه فعالیت های مشترک و به کارگیری آن در گسترش فرهنگ استاندارد و نیل به اهداف مشترک این مهم انجام شده است.

وی افزود: ارتقای سطح آگاهی سازمان های ذیربط نسبت به استاندارد و ارکان استانداردسازی جدید را از جمله اهداف تاسیس دفاتر استانداردسازی است.

مدیرکل استاندارد ایلام گفت: تعامل موثر بین استاندارد و دانشگاه به منظور مشارکت موثر در تدوین استانداردهای ملی و مشارکت در طرح های پژوهشی و بستر سازی مناسب برای اجرایی شدن استاندارهای ملی در دانشگاه، از اهداف ترسیم شده در این بخش است.

محمدی با اشاره به اینکه، ایجاد دفاتر استانداردسازی در سازمان ها می تواند کمک بسیار موثری در انجام فعالیت های پژوهشی باشد، گفت: این اداره کل، از طریق همین دفاتر می تواند در راستای استانداردسازی فرایندهای درون سازمانی دستگاه ها مشاوره های لازم را ارائه کند.

وی در ادامه بر اثربخشی حضور دانشگاهیان در تدوین استانداردهای بین المللی و سهم خواهی تدوین این استانداردها در سطح بین المللی، تاکید کرد و گفت: اگر استانداردی در مورد یک موضوع بین المللی تدوین شود به طور قطع پس از عملیاتی شدن آن در سطح کشورها در تجارت جهانی و تبادل کالا و خدمات تاثیر گذار خواهد شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز با اشاره به نقش تحولی نخبگان و اعضا هیأت علمی در سطح کلان گفت: دانشگاه باید کانون محور همکاری و مشارکت در فعالیت های استاندارد باشد.

ناصری با اشاره به ظرفیت دانشگاه آزاد در زمینه علمی و تحقیقاتی آمادگی هر نوع همکاری در زمینه های مختلف با استاندارد و ورود به حوزه صنعت را اعلام کرد.

در پایان این جلسه ضمن افتتاح دفتر استانداردسازی در دانشگاه تفاهم نامه فی مابین استاندارد ایلام و دانشگاه آزاد استان به امضا طرفین رسید.

شایان ذکر است، در راستای انعقاد این تفاهم نامه مقرر شد اداره کل استاندارد و دانشگاه آزاد در زمینه های مختلف تحقیقاتی، پژوهشی، تدوین استانداردهای ملی و بین المللی، بهره برداری از امکانات و خدمات آزمایشگاهی، برگزاری سمینارها و کنفرانس ها، طراحی و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، تدوین و بازنگری استانداردهای ملی و همکاری در تدوین استانداردهای بین المللی، استفاده از منابع علمی طرفین ، همکاری در برگزاری دوره های آموزشی و …به همکاری بپردازند.

کد خبر/۹۵۱۶۰

  • نویسنده : سمیه آذرمهر