“فیروز بالاوندی” معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری راسان خبر در ایلام اظهار داشت: ۱۷۴ بیمار دیالزی استان ایلام  از خدمات دانشگاه علوم پزشکی استان استفاده می کنند و در حال حاضر مشکل کمبود تخت دیالیز در استان نداریم. وی افزود: هزینه دیالیز، آزمایشات، دارو ، بستری و.. […]

“فیروز بالاوندی” معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام روز شنبه در گفتگو با خبرگزاری راسان خبر در ایلام اظهار داشت: ۱۷۴ بیمار دیالزی استان ایلام  از خدمات دانشگاه علوم پزشکی استان استفاده می کنند و در حال حاضر مشکل کمبود تخت دیالیز در استان نداریم.
وی افزود: هزینه دیالیز، آزمایشات، دارو ، بستری و.. این بیماران سالانه ۴۲میلیون و ۴۸۰ هزار تومان  می باشد و از این بابت هیچگونه وجهی از آنان دریافت نمی شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: ۵۲ دستگاه دیالیز در سطح مراکز درمانی این استان مستقر است.
وی ادمه داد: با مساعدت خیر نیکوکار؛ یک دستگاه دیالیز و پنج تخت بیماران دیالیزی به ارزش ۳ میلیارد ریال به مرکز بیماران دیالیزی استان اهداء شد.
بالاوندی بیان داشت:  دانشگاه با همکاری و تعامل شایسته با انجمن حمایت از بیماران کلیوی تمام تلاش خود را در جهت ارائه خدمات مورد نیاز جامعه دیالیزی استان به کار خواهد گرفت.
لازم به ذکر است، دیالیز ۲ نوع اصلی همودیالیز و دیالیزپریتونیل دارد؛ در همودیالیز برای خارج کردن مواد زائد و آب اضافی از بدن از نوعی فیلتر خاص استفاده می‌شود و در دیالیز پریتونیل از مایعی که با یک لوله پلاستیکی در حفره شکم بیمار قرار داده می‌شود، مواد زائد و آب اضافی از بدن خارج خواهد شد.