راسان_ ایلام_ یازدهم ذی الحجه سال ۱۰ هجری قمری، ۲۳ اسفند سال ۱۰ هجری شمسی ،۱۱ مارس ۶۳۲ میلادی روز ستیز با « شیطان » است.روزی که پیامبر خدا و یارانش به رمی جمرات سه گانه ، به نشانه مبارزه با شیطان رفتند. جمرات سمبل شیطان شمرده می شود و سنگ زدن به آنها […]

IMG-20150907-WA0001

 

راسان_ ایلام_ یازدهم ذی الحجه سال ۱۰ هجری قمری، ۲۳ اسفند سال ۱۰ هجری شمسی ،۱۱ مارس ۶۳۲ میلادی روز ستیز با « شیطان » است.روزی که پیامبر خدا و یارانش به رمی جمرات سه گانه ، به نشانه مبارزه با شیطان رفتند. جمرات سمبل شیطان شمرده می شود و سنگ زدن به آنها نوعی اظهار نفرت و انزجار از شیطان محسوب می گردد چنانکه در دعای رمی جمرات نیز به این معنا اشاره شده است:« الله اکبر اللّهمّ ادحرْ عنّی الشیطان»؛ خدایا شیطان را از من دور گردان.روزی که حاجیان به سوی شیطان سنگ پرتات میکردند به عزا تبدیل شد،شیطان و حامیانش نظاره گر یک فاجعه بزرگ بودند، فاجعه ای که قلب مسلمانان جهان را لرزاند،قلب خانوداه هایی را که منتظر حاجیشان بودنند داغ دیده کرد.

بنر “بازگشت” را ” تسلیت” کنید! بنر بازگشت حاجی مظلومت را از روی دیوار کوچه بردار، چراغ ها را خاموش کن او دیگر برنمیگردد، او مظلومانه قربانی شد.عیدمان امروز عزا شد همگی به سوگ نشستیم.

حاجی!دیروز که دعای عرفه رو میخواندی ، دستانت را که بالا بردی چه خواستی،آرزویت برنگشتن و چشم انتظاری خانوادت بود؟؟

نگران تالار ولیمه ات نباش برای مراسم ختمت مهیا میشود.بنر سبز رنگ در خانه ات و خیر مقدم به آمدنت نیست.سیاه رنگ و تسلیت به آمدن جنازه ات است.خودت نمی آیی اما سوغاتت چرا، به دست عزیزانت میرسد اما با ذوق باز نمیشود یا چشمان گریان و خوش جگر خریدت را به نظاره میشینند.

حاجی آن دفعه که کودکان تجاوز شده را به سوغات آوردند یادت هست این بار چه سوغاتی داری؟

حاجی آیا گاه شمار وقایع مرگباری که در جریان برگزاری مناسک حج طی ۴ دهه اخیر به وقوع پیوسته به یاد داری:

– ۲۰۰۶: کشته شدن ۳۶۴ زائر به هنگام اجرای مراسم رمی جمرات

– ۲۰۰۴: درنخستین روز مناسک رمی جمرات ۲۵۱ نفر در ازدحام کشته شدند

– ۲۰۰۳: در مناسک رمی جمرات ۱۴ نفر از جمله ۶ زن جان باختند

– ۲۰۰۱: ازدحام در مناسک رمی جمرات به کشته شدن ۳۵ زائر انجامید

– ۱۹۹۸: شلوغی و ازدحام در منا موجب کشته شدن ۱۱۸ و جراحت ۱۸۰ نفر شد

– ۱۹۹۴: ۲۷۰ زائر قربانی ازدحام ناشی از برگزاری مناسک رمی جمرات شدند

– ۱۹۹۰: ازدحام در مناسک رمی جمرات در منا ۴۲۶ کشته بر جا گذاشت

این پیشامد دور از انتظار نبود وقتی که پادشاه شهوت پرست مشغول کشتن کودکان معصوم و مردم بی دفاع یمن هست و وقتی تروریست های جهان را با سلاح تغذیه میکند دیگر فرصتی باقی نمیماند که بزرگترین برنامه عبادی مسلمانان را در کشور خودشان مدیریت و ساماندهی کند.

در این میان یک سوالی اساسی در ذهم ما پیش میاد که که این مسولین سعودی با چه منطقی و استدلالی دلیل حادثه را ازدحام جمعیت میدانند آخر این چه منطق احمقانه ای است .همگی نیک به یاد داریم که در اربعین پارسال که نگارنده شخصا در آن جزوه نیروهای امدادی جهت کمک به زائرین محترم بودم و نزدیک ۲۰ میلیون جمعیت بودند چرا هیچگاه دیده و شنیده نشد که به دلیل ازدحام جمعیت قطره ی خونی از بینی زائری چکیده شود و یا کسی مجروح شود اما در مناسک حج که کل جمعیت به دو میلیون هم نمیرسد  چنین فاجعه بزرگی رخ دهد.

بهتر است به اصل فاجعه مرگبار منا بپردازیم، کدام عقل سلیم این استدلال را قبول دارد که بخاطر ازدحام جمعیت بیش از ۱۲۰۰ نفر از دم بمیرند .اصل حادثه این است که« محمد بن سلمان» محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود متولد ۱۹۸۵جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی، و جوانترین وزیر دفاع در جهان است. او همچنین رییس دربار سلطنتی و عضو آل سعود است. تصمیم میگیرد در این مراسم شرکت کند. پس با کاروانی شامل بیش از ۲۰۰ نیروی ارتشی و ۱۵۰ نیروی پلیس که از همه طرف آن را اسکورت میکردند وارد جمعیت شد و به مرکز منا رسید.در این لحظه جهت حرکت حجاج تغییر و حتی به جهت عکس حرکت اولیه تبدیل شد تا با سرعت ازدحام شدیدی میان حجاج حاصل شد.فاجعه از همین جا آغاز شد و پسر پادشاه سفرش را پایان داد و بازگشت اما فاجعه خیلی بزرگ بودو بعد از این آشفتگی حجاج به همدیگر فشار آوردند و ناخودآگاه بر زمین می افتادند،هرکس برای نجات جان خود با له کردن دیگری جان او را میگرفت. حال آنکه هزاران هزارحاجی دیگر آنان را زیز پا له میکردند. ماجرا به همین جا ختم نمیشود سلمان دستور میدهد تا لیستی از مسولان برگزاری سفر حجاج در منا تهیه شود به این عنوان که آنها مسبب مرگ حاجیان شده اند. و آنها را در ملا عام اعدام کند..

خاندان سلمان که در قدرت هستند از هر فرصتی برای تضعیف و از میدان به در کردن رقبای خود بهره برده اند خصوصا اینکه محتمل است برخی از آنها مانند محمدبن نایف ولیعهد کنونی پادشاه و حاکم مکه، از حمایت کشورهای قدرتمند غربی از جمله آمریکا نیز برخوردار باشند.
از سوی دیگر کنار زده شدگان از قدرت و مدعیانی که باور دارند امر حکومت و پادشاهی را بهتر از خاندان سلمان می دانند و به این امر اولی تر بوده اند نیز به نوبه خود از هیچ تلاشی در همین راستا مضایقه نمی کنند. یکی از این افراد محمدبن نایف است که خود را در جایگاه پادشاهی عربستان می داند و هم اکنون ولیعهد عربستان است و شدیدا به حمایت دموکرات های امریکایی برای رسیدن به این جایگاه دل خوش کرده است.
از این رو یکی از اصلی ترین درگیری ها، میان خاندان سلمان و خاندان نایف و در واقع میان دو محمد است. یکی پسر نایف بن عبدالعزیز و دیگری پسر سلمان بن عبدالعزیز، آن یکی محمد بن نایف، ولیعهد عربستان ، امیر مکه و مسئول حج و دیگری محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان و وزیر دفاع این کشور.
محمد بن سلمان علاقمند است که خود ولیعهد پدر باشد تا اینکه جانشین ولیعهد او خصوصا اینکه عملا با وضعیت بیماری پادشاه، ولیعهد، عملا پادشاه کشور خواهد بود. از این رو محمد بن سلمان اختلاف و رقابت شدیدی با محمد بن نایف بر سر ولیعهدی دارد و بی میل نیست که با بی کفایت نشان دادن او سمت ولیعهدی را از وی گرفته و خود جانشین پدر شود.
برهمین اساس حوادث دردناک مسجدالحرام و منا که منجر به کشته شدن بیش از هزار نفر از حجاج بیت الله الحرام از جمله حجاج عزیز ایرانی شد، سوای از اینکه رسوایی بزرگی برای دولت سعودی در صحنه بین المللی و در میان کشورهای اسلامی به بار می آورد، به شدت موقعیت محمدبن نایف را در معرض خطر قرار داده و حتی ممکن است به خلع او از مقام امیرالحاجی و امارات مکه و حتی تزلزل موقعیت ولیعهدی او شود.
با توجه به مهیا بودن بسترهای رقابتی شدید میان این دو شاهزاده برای رسیدن به جایگاه پادشاهی، این احتمال که حوادث تلخ روی داده در این دور از مناسک حج توطئه ای از سوی محمد بن سلمان، برای بی اعتبار کردن و بی کفایت نشان دادن محمد بن نایف باشد، قوت می گیرد. خصوصا اینکه در چندماه گذشته شایعات و اخباری چه در عربستان و چه در آمریکا نقل شده است که پادشاه ، قصد دارد پس از برگزاری مناسک حج از سمت خود کناره گیری کرده و رسما پسرش محمد بن سلمان را جانشین خود کند اما مانع اصلی در محقق شدن این امر طرفداران بن نایف در داخل و طرفداران او در خارج و خصوصا در آمریکا هستند.
اما با رخدادهای فاجعه بار و دردناکی که همگی در حوزه نفوذ و مسئولیت محمدبن نایف رخ داده است، دیگر مجالی برای عرض اندام و دفاع از او باقی نمی ماند و لاجرم یکی از تبعات این حوادث ،حذف و یا تضعیف شدید رقیب اصلی بن سلمان برای دست یابی به تاج پادشاهی خواهد بود. و اما  خبری که توسط وب سایت الدیار لبنان درباره مقصر جلوه دادن محمد بن سلمان پسر پادشاه سعودی در حادثه ناگوار منا منتشر شد، می تواند اقدامی از سوی محمدبن نایف برای خنثی کردن توطئه رقیب تلقی شود.
این سایت که گفته می شود به یک شاهزاده سعودی ناراضی تعلق دارد همچنین از صدور حکم اعدام از سوی پادشاه برای ۲۸ مسئول خاطی خبر داده است که می تواند تعریضی زیرکانه به نقشه بن سلمان داشته باشد مبنی براینکه او قصد دارد به اسم مجازات خاطیان، در واقع بدون تحریک افکار عمومی، مخالفان و رقبای جدی خود در راه رسیدن به پادشاهی را از میان بردارد.این حوادث دردناک چه ناشی از توطئه باشند یا صرفا تصادفی و ناشی از سهل انگاری مسئولان امر و چه منجر به حذف محمدبن نایف از گردونه قدرت بشوند یا نه، لکه ننگی بر پیشانی خاندان آل سعود خواهند بود.

در این شرایط حساس و غم بار بر مردم مسلمان جهان لازم است پیرو سخنان رهبر مسلمین جهان باشند که  میفرماید«جان‌باختگان این حادثه انشاالله مشمول این کلام نورانی قرآن‌اند که: «و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله» این برای بازماندگان، تسلای بزرگی است. آنان پس از طواف و سعی و پس از ساعات پربرکت عرفات و مشعر و در حال انجام مناسک حج به دیدار معبود شتافته‌اند، و انشاالله مورد لطف و رحمت ویژه احدیتند. اینجانب با تسلیت دوباره به عزاداران، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم.

عبدالله کریمی، روزنامه نگار