راسان خبر/ زینب برای به دنیا آوردن فرزند ششم نیز تلاش های بسیاری می کند اما به دلایل پزشکی این اقدام برای او منع و خطرناک است.

ایلام، پایگاه خبری راسان خبر؛ اسمش زینب و اهل یکی از روستاهای شهرستان چوار است. او در سن ۲۵ سالگی با فرهاد ازدواج و زندگی مشترک خود را سال ۱۳۸۳ زیر یک سقف آغاز می کنند.

در همان اوایل ازدواج، خداوند نعمت زندگی را به انها عطا می کند و صاحب اولین فرزند که حالا ۱۸ سال سن دارد می شوند.

او با انکه می دانست باید به تنهایی فرزندان خود را بزرگ کند و قطعا با سختی هایی در این مسیر همراه بود اما این موضوع سبب نشد که از فرزند آوری دست بکشد. به دلیل علاقمندی زینب و همسرش، آنها تصمیم گرفتند بار دیگر طعم شیرین پدر و مادر شدن را بچشند و صاحب اولادهای دیگر شوند.

خانم قبادی در بارداری های دوم، سوم و چهارم که فاصله سنی کمی نیز با هم دارند صاحب چهار فرزند دیگر می شود و حالا در پنجمین زایمان که حدود دو سال از آن می گذرد صاحب دختری به نام «روژین» شده اند.

وی برای به دنیا آوردن فرزند ششم نیز تلاش های بسیاری می کند اما به دلایل پزشکی این اقدام برای او منع و خطرناک است.

زینب حالا صاحب ۵ فرزند (سه دختر و دو پسر) است. او و همسرش فرهاد از وجود فرزندان لذت می برد و آنها را برکت خانه و زندگی می داند.

زندگی این زوج از همان ابتدا با فراز و نشیب های بسیاری همراه بود از بیکاری چندین باره همسر تا کمبود شیر برای نوزاد! او معتقد است خداوند رزق فرزندان را پس از دنیا به امدن در زندگی نمایان می کند و ما والدین تصور می کنیم که بر عهده ی ما است.

همسرش فرهاد در حال حاضر شاغل یکی از شرکت های بزرگ صنعتی استان است و زندگی خانواده ۷ نفره را علی رغم حقوق ناچیز و با توکل به خداوند متعال اداره می کنند.

زینب قبادی در گفت و گویی با خبرنگار ما؛ وجود فرزند را نعمت الهی، زینت زندگی و عامل نشاط خانواده عنوان می کند و می گوید؛ این حس زیبا با متولد شدن فرزندان در زندگی مشترک تجربه شده است.

وی ادامه داد؛ بعضی از مادران از فرزند آوری فرار می کنند و به دنیا آوردن را سخت و دشوار می دانند اما انطوری که آنها فکر می کنند نیست بچه زود قد می کشد و بزرگ می شود. پس این زوج ها نباید خود را از این نعمت الهی محروم کنند.

زینب عنوان کرد؛ از طرفی زوج هایی هستند که آرزو داشتن فرزند را دارند و برای سرپرستی بچه چندین بار اقدام کرده اند، خوشبختانه برخی از انها صاحب اولاد شده اند و خدا را برای این نعمت شکرگزار هستند.

توصیه خانم قبادی به زوج هایی جوانی که زندگی مشترک خود را آغاز کرده اند، این است هر چه زودتر برای فرزند آوری اقدام کنند زیرا خداوند رزق انها را با متولد شدن به والدین هدیه می دهد.

او ادامه داد: موقع ازدواج، شوهرم بیکار و خودم شاغل بودم. به محض بارداری تصمیم گرفتم شغلم را رها کنم. با به دنیا آمدن اولین فرزندم شوهرم صاحب شغل شد و ما این مهم را از برکت وجود او می دانیم.

زینب در ادامه با گله مندی از نهادها حمایتی گفت: به دلیل کم بودن شیر و وزن پایین نوزاد پنجم، برای دریافت شیرخشک توسط شبکه بهداشت به بهزیستی شهرستان معرفی شدم اما هربار با بهانه های مختلف امروز و فردا می شدم. حدود دو سال از این موضوع می گذرد و به تازگی کودکم را از شیر گرفته ام اما هنوز خبری از این سهمیه نشده است.

او افزود: برای دریافت وام فرزندآوری نیز با گذراندن پروسه طولانی و ایرادهای بانک مربوطه از جمله ضامن، نداشتن معوقات بانکی ضامن و… سرانجام بعد از چند ماه تسهیلات به حساب ما واریز شد. اما از همان موقع این میزان (۱٠٠ میلیون تومان) در گروه پرداخت قسط مصادره شد و تا پایان اقساط حق برداشت وجود ندارد.

قبادی اضافه کرد: این رقم برای کمک هزینه معیشت نوزاد پرداخت می شود اما وقتی حق برداشت را نداریم چه طور در این شرایط از پس مخارج اولیه زندگی فرزند برآییم. خدا را شکر مستاجر نیستیم اما هزینه بزرگ شدن فرزند بالا هستش و حق والدین است در همان ابتدا به این تسهیلات دسترسی داشته باشند.

ثبت نام ۲ هزار و ۳۳۹ خانوار ایلامی جهت دریافت زمین جوانی جمعیت

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام در گفت و گو با خبرنگار راسان خبر از ایلام، گفت: تا کنون ۲۳۳۹ مورد ثبت نام برای زمین خانواده های داری سه و چهار فرزند طبق شرایط قانونی که تولد آنها بعد از آبان ۱۴۰۰ باشد انجام شده است.

فرشاد دوستی افزود:  تاکنون۷۵۰ قرارداد واگذاری زمین انجام و  ۴۵۰ قطعه زمین در شهرهای مهران و دهلران واگذار شده است.

وی عنوان کرد:  همچنین ۴۸ مورد درخواست مسکن ملی در ایلام ثبت شده که واحد برای این متقاضیان تخصیص و  در حال ساخت است.

وی تاکید کرد: هزینه آماده سازی زمین از خانواده های دارای چهار فرزند اخذ نمی شود ولی خانواده های  سه فرزندان باید پرداخت کنند.

ثبت ۴ هزار و ۱۳۹ واقعه ولادت در ایلام

مدیرکل ثبت احوال ایلام در گفت و گو با خبرنگار راسان خبر از ایلام؛ گفت: طی هفت ماهه سال جاری ۴ هزار و ۱۳۹ واقعه ولادت و یکهزار و ۵۲۴ واقعه وفات در استان ثبت شده است.

نجم الدین خسروی افزود: طی هفت ماهه سال جاری در مجموع ۲ هزار و ۳۸۶ واقعه ازدواج در استان ثبت شده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۷ درصد افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: میزان طلاق ثبت شده در استان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته تفاوتی نداشته است.

در سال‌های گذشته رهبر معظم انقلاب مداوماً به موضوعات مرتبط با “افزایش جمعیت” اشاره کرده‌اند؛ از سال ۱۳۹۰ تا کنون “مسئله جمعیت” مورد تاکید قرار ایشان گرفته است.

ایشان همچنین درباره مسئله «ازدواج جوانان و راه‌های تسهیل آن» و مسئله «فرزندآوری و جلوگیری از حرکت کشور به ‌سمت پیری جمعیت» به مسئولان تذکر دادند.

کد خبر/۸۸۹۷۹

  • نویسنده : سمیه آذرمهر، فعال رسانه ای ایلام