به گزاش خبرنگار راسان خبر در ایلام، جعفر تعمیرکاری معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان ایلام صبح امروز در مراسم افتتاح سومین دفتر خدمات الکترونیکی قضایی شهرستان ایلام، گفت: با توجه به حجم بالای مراجعه به‌تنها دفتر خدمات الکترونیک در ایلام و تقاضای شهروندان سومین دفتر با هدف کاهش مراجعات غیر ضروری به دادگستری‌ها، […]

به گزاش خبرنگار راسان خبر در ایلام، جعفر تعمیرکاری معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان ایلام صبح امروز در مراسم افتتاح سومین دفتر خدمات الکترونیکی قضایی شهرستان ایلام، گفت: با توجه به حجم بالای مراجعه به‌تنها دفتر خدمات الکترونیک در ایلام و تقاضای شهروندان سومین دفتر با هدف کاهش مراجعات غیر ضروری به دادگستری‌ها، تکریم ارباب رجوع و افزایش سرعت، دقت و شفافیت در دادرسی و صرفه‌جویی در زمان، راه‌اندازی شد.

وی افزود: از طریق این دفاتر مردم می‌توانند در هر نقطه از کشور شکایات، دادخواست، اظهار‌نامه و … خود را به تمام دادگستری‌ها ارسال کنند.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان ادامه داد: ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضای از سیاست‌های مقام معظم رهبری در راستای کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها است.

وی ادامه داد: ارتقا و تحول در زندگی روزمره انسان تاثیر‌گذار است و باید در تمام ابعاد زندگی انسان  مورد توجه قرار گیرد، دستگاه قضایی نیز در این راستا متحول شده تا خدمات‌رسانی به بهترین شکل ممکن به مردم ارائه شود.

تعمیر‌کاری اظهار داشت: مهمترین مطالبه مرد و دستگاه قضا، دسترسی آسان مردم به دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی است و  فن‌آوری اطلاعات در این راستا بسیار تاثیر‌گذار است‌.

وی تصریح کرد: ارتقا وضعیت دادرسی، کیفیت و ارائه خدمات را تسهیل می‌کند و برای تحقق این موضوع استفاده از جدیترین ابزارها لازم است.

این مسوول بیان داشت: دادگستری ایلام در بحث زیرساخت‌های ارتباطی از بروزترین سخت افزارها استفاده کرده است، به‌طوری که سال ۹۰ استان به اولین فیبرنوری مجهز شد.

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان یادآور شد: در سنوات گذشته برای شمارش پرونده‌های قضایی در شعبه‌ها با مشکل مواجه بودیم که با راه‌اندازی «سامانه جامع آماری» این مشکل رفع و پرونده‌ها به ریز رصد خواهند شد.

وی تصریح کرد: ۹۲ درصد ابلاغیه به واسطه فناوری اطلاعات به مردم ابلاغ می‌شود و این کار سبب جلوگیری مراجعات غیر ضروری به دادگستری شده است.

محمد‌حسین بهمنی‌نژاد، رئیس دفتر خدمات الکترونیک قضایی در این نشست گفت: در این مکان شکوائیه و اعتراض به قراردادهای دادسرای عمومی و انقلاب، ثبت دادخواست تجدید نظر‌خواهی، ثبت اظهارنامه و لایحه وکلا و نظریه کارشناسان، دریافت ابلاغیه‌های الکترنیکی، اطلاع‌رسانی از آخرین وضعیت پرونده، ثبت دادخواست در دیوان عدالت اداری، ثبت دعاوی ثالث و اعاده دادرسی، و … انجام خواهد شد.

وی افزود: افتتاح دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی به‌منظور دسترسی آسان در همه محلات از طرح‌های قوه قضاییه است.

لازم به ذکر است، سومین  دفتر خدمات الکترونیک قضایی شهرستان ایلام برای ۵ نفر ایجاد اشتغال کرده است.