راسان خبر/مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام از تعیین عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی دو اثر تاریخی باخه نام۱ و باخه نام۲ واقع در شهرستان ایلام خبر داد.

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ فرزاد شریفی مدیرکل با اعلام این خبر اظهار کرد: عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی مربوط به آثار تاریخی باخه‌نام۱ و باخه‌نام۲ واقع در شهرستان ایلام که در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده‌اند توسط این اداره‌کل شناسایی و تعیین شد.

وی با بیان اینکه عرصه و حریم آثار تاریخی با توجه به درجه اهمیت اثر و براساس کاوش و گمانه‌زنی گستره آثار تعیین می‌شود، افزود: عرصه و حریم مصوب آثار پس از ابلاغ وزیرمیراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار ایلام، ازسوی استاندار به دستگاه‌های خدمات‌رسان استان ابلاغ می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام تأکید کرد: بر این اساس، تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان موظف‌اند برای حفظ حریم آثار تاریخی، پیش از هرگونه ساخت‌وساز در مجاورت این آثار، هماهنگی لازم را با این اداره‌کل انجام دهند.

شریفی اضافه کرد: حریم این آثار تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است و براساس قانون، هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

وی در پایان یادآور شد : آثار تاریخی باخه نام۱ و باخه نام۲ واقع در شهر ایلام به ترتیب به شماره‌های ۸۴۴۱ و ۸۴۴۲ در تاریخ ۹/۲/۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.

کد خبر/۹۰۴۲۳

  • نویسنده : سمیه آذرمهر