علی سلیمی مدیرکل امور عشایر ایلام روز یک شنبه در گفتو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر در ایلام گفت: یکی از مهمترین مشکلات  جامعه عشایری ایلام فروش محصولات است چراکه اکثر این تولیدات توسط دلالان به خارج از استان ارسال می‌شود. وی افزود:عشایر استان سالانه حدود ۴۶۵ تن روغن حیوانی به ارزش اقتصادی ۵۴ […]

علی سلیمی مدیرکل امور عشایر ایلام روز یک شنبه در گفتو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر در ایلام گفت: یکی از مهمترین مشکلات  جامعه عشایری ایلام فروش محصولات است چراکه اکثر این تولیدات توسط دلالان به خارج از استان ارسال می‌شود.

وی افزود:عشایر استان سالانه حدود ۴۶۵ تن روغن حیوانی به ارزش اقتصادی ۵۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان تولید می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر ایلام بیان داشت: همچنین ۲۵ هزار و ۱۷۸ تن شیر، هفت هزار و ۹۰۰ تن گوشت قرمز و سفید، یک هزار و ۵۷۰ تن پشم، سه هزار و ۱۰۰ تن محصولات باغی، ۴۱ هزار تن محصولات زراعی و ۳۷۲ تن کشک توسط عشایر استان تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون هر ده روز یک بار دو هزار لیتر آب بین عشایر استان ایلام توزیع می شود که این میزان آب تنها کفاف آب شرب و غذای آنان را می کند و عشایر برای تامین آب مورد نیاز احشام خود مجبور به خرید آب هستند.

وی اظهار داشت:  برای توزیع آب در بین عشایر استان ایلام، ۳۳ دستگاه خودروی آب رسان شامل تانکرهای حمل آب ۶ هزار لیتری و تراکتور لازم داریم که باتوجه به محدودیتهای اعتباری در حال حاضر با ۱۳ دستگاه دولتی خدمات آبرسانی انجام می شود.

به گفته سلیمی، ۹ هزار و ۷۳۶ خانوار با جمعیت ۶۰ هزار نفر و یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام در ۹۵ کانون عشایری استان ایلام زندگی می کنند.

گفتنی است،  در دو سال گذشته بیش از هشت هزار میلیارد ریال برای تولید گوشت قرمز به عشایر کشور تسهیلات پرداخت شده است و چهار هزار میلیارد ریال برای تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز در بهار ۹۸ به عشایر کشور پرداخت شد.