راسان خبر/نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: فرهنگ عمومی، بومی و محلی نیازمند صیانت همراه با پشتوانه اجرایی است.

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ حجت الاسلام والمسلمین اله نور کریمی تبار ظهر امروز پنج شنبه در نشست هیات رییسه شورای فرهنگ عمومی استان ایلام که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: فرهنگ عمومی، بومی و محلی نیازمند صیانت همراه با پشتوانه اجرایی و پشتوانه است و مصوبات شورای فرهنگ عمومی باید قابلیت اجرایی داشته باشد.
وی افزود: حفظ و ماندگاری فرهنگ اصیل ایرانی نیازمند تدوین و تالیف یک اطلس فرهنگی همراه با و چشم انداز برنامه‌های فرهنگی برای استان با محوریت خرده فرهنگ‌های بومی و محلی است.
 امام جمعه ایلام اضافه کرد: دفاع مقدس با اینکه جزئی از فرهنگ ما است، اما وقایع جنگ تحمیلی در استان ایلام مغفول مانده و جای یک فیلم و سریال فاخر با موضوع دفاع مقدس استان ایلام در سینما و تلویزیون ملی خالی مانده است.
حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار ادامه داد: به جایگاه آیت الله حیدری ایلامی به عنوان روحانی مجتهد و نماینده امام راحل در استان که در بسیج عشایر و اقشار مختلف مردم برای مقابله با تجاوز رژیم دشمن نقش اساسی داشت، پرداخته نشده است.
وی به عملیات میمک اشاره کرد و ادامه داد: عملیات میمک در تاریخ دفاع مقدس یک عملیات بی بدیل، شاخص و منحصر به فرد است و به عنوان اولین عملیات پیروزی بخش در جنگ تحمیلی است.
نماینده ولی فقیه در استان بیان کرد: در این عملیات عشایر برای نخستین بار به صورت خودجوش وارد میدان رزم شدند و با همکاری ارتش و باوجود نیروی کم و تجهیزات اندک و بمباران شیمیایی منطقه توسط عراق به پیروزی رسیدند، ولی ابعاد این عملیات بزرگ و با عظمت مغفول مانده است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام  نیز دز این نشست گفت: مقاومت و تسلیم ناپذیری از ویژگی های بارز مردم ایلام است و این را در هشت سال دفاع مقدس به خوبی نشان دادند.

محمدسبحان حسنی افزود: امیدواریم در آستانه هفته دفاع مقدس تقارن حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، موجب برکت برای مردم استان ایلام که جنس آنها از جنس سختی ها، مقاومت و تسلیم ناپذیری است، شود.

وی تصریح کرد: مردم ایلام این ویژگی ها را به صورت عملی و عینی نشان دادند و نمونه آن دوران هشت سال دفاع مقدس بوده است که با جمعیت کم اما با طولانی ترین مرز مشترک با کشور عراق از کیان اسلامی دفاع کرده‌اند.

معاون استاندار ایلام بیان داشت: مردم ایلام در انتخابات ریاست جمهوری بالاترین مشارکت را داشته‌اند و بیشترین رای را به دولت کار و کرامت داده اند.

وی تصریح کرد: استان ایلام ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه ای دارد، مرز یکی از این ویژگی ها وجود ۴۲۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق است که دولت برنامه های مختلفی برای توسعه مرزهای استان دارد، بخش های از این طرح ها در استان اجرایی شده است.

کد خبر/۸۷۳۲۵

  • نویسنده : سمیه آذرمهر