نورالدین محسنی” معاون صنایع دستی وهنرهای سنتی استان ایلام روز پنج شنبه در گفتگو با خبرگزاری راسان خبر در ایلام گفت: هم‌اکنون ۱۲۰ کارگاه  با ۳۳رشته صنایع دستی در استان ایلام فعالیت دارند که بخش مهمی از نیروهای جویای کار به صورت مستقیم وغیر مستقیم در این حوزه فعالیت می کنند. وی افزود: در سه […]

نورالدین محسنی” معاون صنایع دستی وهنرهای سنتی استان ایلام روز پنج شنبه در گفتگو با خبرگزاری راسان خبر در ایلام گفت: هم‌اکنون ۱۲۰ کارگاه  با ۳۳رشته صنایع دستی در استان ایلام فعالیت دارند که بخش مهمی از نیروهای جویای کار به صورت مستقیم وغیر مستقیم در این حوزه فعالیت می کنند.

وی افزود: در سه ماهه ‌نخست  امسال محصولات مختلف صنایع دستی به ارزش بیش از ۶ میلیون دلار از مرز بین المللی مهران به کشور عراق  صادر شده است که گلیم نقش برجسته  جاجیم و نمد ازمهمترین  اقلام صادراتی به این کشور بوده است.

معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ایلام اظهارداشت: عمده این صادرات در رشته های البسه محلی ، گلیم ،  در رشته های گلیم بافی، تولیدات چرمی، تولیدات نمدی دست دوز، نقاشی روی سفال،  آینه کاری سنتی،گیوه بافی است.

وی بیان داشت: همچنی طی سه ماهه نخست امسال ۳۰ متقاضی مشاغل خانگی این استان در حوزه صنایع دستی تسهیلات قرض الحسنه دریافت کردند.

وی افزود: این تسهیلات به افرادی که در یکی از رشته های مصوب صنایع دستی به صورت انفرادی در منزل فعالیت دارند و دارای مجوز پروانه تولید انفرادی از اداره کل هستند پرداخت می شود.

محسنی خاطرنشان کرد: کسب و کار خانگی صنایع دستی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد است و قابلیت انجام کسب و کار درمنزل ضمن ایجاد مزایای شغلی باعث ایجاد توازن بین مسوولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب می شود.