راسان خبر/مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: محیط زیست سالم شرط لازم برای حفظ سلامت جسمی و روانی افراد و جوامع می باشد چرا که نقش بسیار مهمی در جوانی جمعیت را دارد.

علیرضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار راسان خبر از ایلام با تشریح اقدامات صورت گرفته این اداره کل در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت، اظهار داشت: در این راستا کمک هزینه ازدواج و مهد کودک به همکارانی که دارای فرزند زیر ۶سال بودند پرداخت شده است. همچنین تقویت مربی نوجوان با رویکرد مهدویت، تقویت مادر و تحکیم خانواده، معایب تک فرزندی، مزایای فرزندآوری، نشاط در درون خانواده و .. اجرا شده است.

وی افزود: پرداخت مشوق های فرزندآوری و .. به مبلغ ۹۶۰ میلیون ریال برای همکاران سطح استان از دیگر اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت می باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام با اشاره به محیط زیست سالم و جوانی جمعیت، گفت: سلامت محیط زیست به معنای حفظ تعادل و تنوع در سامانه های طبیعی است که منابع حساس و حائز اهمیت برای حفظ حیات هستند و سلامت آن دارای ابعاد گوناگونی از جمله سلامت فیزیکی، روانی و اجتماعی است.

محمدی بیان داشت: با توجه به افزایش رشد جمعیت و توسعه صنعتی، محیط زیست بعنوان یک عامل مهم برای سلامت انسان مورد توجه قرار می گیرد.

وی ادامه داد: محیط زیست سالم شرط لازم برای حفظ سلامت جسمی و روانی افراد و جوامع است که نقش بسیار مهمی در جوانی جمعیت را دارد چرا که انسان خواهان زیبایی و طبیعت دوستی می باشد و در نشاط و روان افراد جامع تأثیر بسیار زیادی دارد که ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست در جامعه و آموزش به کودکان و نوجوانان و تحقق توسعه پایدار با توجه به نیازهای نسل حاضر و آینده و کاهش استفاده از محصولات شیمیایی و سمی در سلامت جامعه تأثیر دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام عنوان کرد: سلامت محیط زیست یک حق بشری است که بر عهده همگان است. با رعایت اصول حفاظت از محیط زیست نه تنها به خودمان کمک می کنیم بلکه به نسل های آینده هدیه ای گرانبها می دهیم.

وی در پاسخ به سوال چرا جوانی جمعبت مورد تاکید است، گفت: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جوانی جمعیت را نیاز آینده کشور خواندند و فرمودند اینکه من اصرار میکنم که حتماً بایستی تکثیر نسل شود، خانواده ها باید فرزنددار شوند برای این است که فردای این کشور به همین جوانان احتیاج دارد. جوانی و نیروی انسانی چیزی نیست که انسان بتواند از خارج وارد کند، بایستی خود کشور آن را تأمین نماید. جمعیت زیاد به عنوان یک ارزش اجتماعی، سیاسی و بین المللی برای آنان توانسته است موفقیت ها را به وجود آورد. تلاش برای افزایش نسل و جوان شدن نیروی انسانی و حمایت از خانواده یکی از ضروری ترین فرائض مسئولان و آحاد مردم است که در کنار تدابیر قانونی، به فرهنگ سازی در فضای عمومی و نیز در نظام بهداشتی اهمیت دهند.

محمدی همچنین به نقش مدیران در فرهنگ سازی جوانی جمعیت اشاره کرد و افزود: یکی از وظایف مدیران پیگیری و اجرایی نمودن منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و تعیین رهنمودهای ایشان برای همکاران است که ملزم به اجرایی نمودن سیاست های کلی جمعیت می باشیم و اجرای قانون جوانی جمعیت از خانواده و جوانی جمعیت از وظایف همه مدیران در سازمان ها و ادارات می باشد، که با توجه به قانون و تشریح مزایای آن برای همکاران، تشویق و ترغیب همکاران برای عملیاتی نمودن این قانون می تواند مثمر ثمر باشد.

وی تاکید کرد: آموزش، فرهنگ سازی و برشمردن مزایای جوانی جمعیت در هر سازمانی وظیفه بوده و مکلف به اجرای آن می باشیم. برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی، استفاده از تجربیات موفق همکاران، ایجاد انگیزه و رهبری نمودن در سیستم اداری نقش مهمی در این امر دارد.

کد خبر/۹۴۴۱۵

  • نویسنده : سمیه آذرمهر