میدانی گفت: بطوریکه امسال برای تامین آب شرب روستاها نزدیک به 19 هزار میلیارد ریال اعتبار در قانون بودجه پیش بینی شده است.

90_22255

به گزارش راسان خبر؛ معاون وزیر نیرو در  بازدید از سد دویرج در شهرستان دهلران اظهار کرد: دولت توجه خوبی به موضوع آب شرب شهری و روستایی دارد بطوریکه امسال برای تامین آب شرب روستاها نزدیک به 19 هزار میلیارد ریال اعتبار در قانون بودجه پیش بینی شده است.
 در این بازدید که فرماندار، امام جمعه و جمعی از مسوولان محلی و مدیرعامل آب منطقه ای استان ایلام نیز حضور داشت، افزود: اختصاص این اعتبار در حالیست که سال 92 این رقم عدد صفر بود یعنی ردیف ملی در بودجه نداشت و سال 93 نیز حدود 2 هزار میلیارد ریال پیش بینی شده بود.

 

وی ادامه داد:  امسال با توجه دولت و کمک مجلس شورای اسلامی این عدد به 19 هزار میلیارد ریال رسیده و 500 میلیون دلار نیز از محل صندوق توسعه ملی برای این مهم منظور شد.

 
وی یادآور شد: اختصاص اعتبار از صندوق توسعه ملی هنوز مراحل اولیه خود را طی می کند و فعلا تبدیل شدن آن به پول برای اجرای پروژه های تعریف شده، نیست ولی با پیگیری ها این مساله حل شده و تا دو ماه آینده با مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بانک مرکزی معادل ریالی این اعتبار در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد تا ما نیز در اختیار استان ها قرار دهیم.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به وضعیت آب پشت سد دویرج با توجه به خشکسالی ها گفت: ورودی آب نسبت به آبی که این سد قرار است برای ما تنظیم کند یعنی 130 میلیون متر مکعب، امسال فقط 50 میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و برای بخش کشاورزی این نوسانات یعنی تغییر بارش و روان آب قابل پیش بینی است.
میدانی ادامه داد: ما در اکثر روستاهای کشور مشکل آب شرب داریم بخشی از این امر مربوط به خشکسالی و اثرات آن بر چشمه ها و قنوات است البته چاه ها نیز بدلیل افت سطح آب کیفیت خود را از دست داده اند.
وی خاطر نشان کرد: در بحش کیفیت تصور نشود که مردم از آب شرب غیر بهداشتی استفاده می کنند ضمن اینکه لب شوری آب به معنای آلودگی نیست بلکه آبی که وزارت نیر تامین و در اختیار مردم قرار می دهد به لحاظ بهداشتی کاملا استاندارد است. 
میدانی در خصوص وضعیت آب در شهرستان دهلران گفت: برای دوره بلند مدت آب شرب دهلران تامین آب از منابع آب زیر زمینی مطمئن برنامه داریم که برای شرب مناسب است.
وی اظهار کرد: در شهرستان دهلران در آینده می توان از طریق سامانه گرمسیری آب مورد نیاز مردم شهری و روستایی را تامین کرد ضمن اینکه انتقال و تامین آب از طریق سد دویرج نیز وجود دارد.
میدانی افزود: الان از لحاظ فناوری ما مشکل 30 سال گذشته را نداریم و اگر تصمیم بگیریم از سد دویرج آب شرب را تامین کنیم که دارای ای سی 3500 است و فعلا مناسب شرب نیست، از طریق تجهیزات کاهنده ای سی اقدام کرده و آن را به قابل شرب بودن تبدیل می کنیم.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا روز پنجشنبه بمنظور بازدید از طرح های حوزه آب استان ایلام و گفت وگو با مسوولان این استان از جمله استاندار به این استان سفر کرد.

بازدید از طرح های حوزه آب و آبفا در شهرستان های مهران، ایوان و دهلران از جمله برنامه های سفر یک روزه رحیم میدانی به استان ایلام بوده است.