ایلام_رییس سازمان جهادکشاورزی ایلام با بیان اینکه میزان تولید گندم در استان ۲ الی ۳ برابر نیاز است، گفت: در شرایط نرمال تولید این محصول کشاورزی ۲۸٠ هزار تن و در شرایط خشکسالی نیز به۹٠هزار تن می رسد.

محمد علی اقدسی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر در ایلام، اظهار کرد: از نظر میزات تولید برخی از محصولات کشاورزی نظیر دانه های روغنی کلزا در رتبه چهارم، تولید گل نرکس در رتبه دوم و از لحاظ تولید بذر اصلاح شده گندم نیز در رتبه اول کشور قرار دارد.

وی افزود: علاوه بر تامین بذر مورد نیاز کشاورزان درصدی از این محصول تولید شده  در اختیار سایر استان ها قرار می گیرد.

رییس سازمان جهادکشاورزی ایلام گفت: برداشت غلات از نیمه دوم فروردین سالجاری در استان آغاز و تا اواسط مرداد ماه در مناطق سردسیر ادامه دارد که در این راستا ۶٠٠ دستگاه کمباین مهاجر و بومی عملیات برداشت گندم را در مناطق جنوبی و شمالی انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خشکسالی حاکم در استان تا کنون ۱۷٠ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که پیش بینی می شود این میزان تا پایان برداست به ۲٠٠ هزار تن افزایش یابد.

اقدسی یادآور شد: مهمترین برنامه های مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی در سال تولید پشتیبانی ها، رفع موانع پیگیری و راه اندازی واحدهای غیر فعال در بخش کشاورزی و افزایش تولید محصولات استراتژیک مورد نیاز کشورر نظیر کلزا جو و گندم.. می باشد که در این راستا تاکنون اقدامات مناسبی انحام شده است.

وی، توسعه واحدهای گلخانه ای در قالب مجتمع های گلخانه ای، توسعه باغات در اراضی شیبدار، پرورش ماهی در قفس، تکمیل و راه اندازی ایستگاه های پمپاژ در مناطق مختلف استان و تداوم پروسه تولید از مهمترین برنامه های سازمان جهادکشاورزی در سال تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها است.

رییس سازمان جهادکشاورزی ایلام در پایان از کارکنان سازمان و عموم مردم استان خواست با مشارکت در انتخابات ۲۸خرداد۱۴۰۰ ریاست جمهوری و شورای شهر، به عنوان پشتوانه اساسی برای حرکت در مسیر پیشرفت، هدایت کشور و تعیین سرنوشت حاضر شوند.

شناسه خبر/۵۳۰۳۱