به گزاش راسان خبر از ایلام، بابک دین‌پرست معاون اقتصادی وزیر کشور هفته گذشته به استانداران کشور ۱۵ روز فرصت داد تا از یک طرف نیازهای واحدهای تولیدی به قطعات و مواد اولیه وارداتی و از طرف دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و کارخانه‌های برتر هر استان را شناسایی و به وزارت کشور اعلام کنند. علیرغم […]

به گزاش راسان خبر از ایلام، بابک دین‌پرست معاون اقتصادی وزیر کشور هفته گذشته به استانداران کشور ۱۵ روز فرصت داد تا از یک طرف نیازهای واحدهای تولیدی به قطعات و مواد اولیه وارداتی و از طرف دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و کارخانه‌های برتر هر استان را شناسایی و به وزارت کشور اعلام کنند.

علیرغم تمام مشکلاتی که امروز کشور با آن مواجه است بحث رونق تولید  و برطرف نمودن نیازهای واحدهای تولیدی از همه مسائل مهم‌تر است چرا که زیربنای حل مشکلات، رفع موانع پیش‌روی تولید است.

 بنابراین باید به این موضوع مهم توجه داشت که با تعطیلی، واحدهای تولیدی استان  ضعیف می‌شود‌ و ادامه تعطیلی  ضربه سنگینی به اقتصاد ایلام است.

حیدر نعمتی، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استانداری ایلام در گفتگو با راسان خبر در ایلام اظهار داشت: دستورنامه  شناسایی نیازهای واحدهای تولیدی ایلام” برای رفع موانع تولید به دستگاه های ذیربط ارجاع داده شده و پیگیری لازم در این راستا انجام شده است.

وی افزود: وابستگی زنجیره تامین در برخی از بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی به واردات،  آسیب پذیری جریان تولید را افزایش داده و در شرایط  خاص، به ویژه در زمان تحریم ها، تنگناهای جدی را برای تولیدکنندگان فراهم می نماید.
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه استانداری ایلام گفت: در این راستا شناسایی، احصاء و جمع آوری دقیق مشروح نیازهای وارداتی بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی سطح استان، اعم از تجهیزات ، قطعات و مواد اولیه در دستور کار قرارگرفته است.
وی اضافه کرد: ظرفیت ها و توانمندی های استان در حوزه تولید تجهیزات، قطعات و مواد اولیه و وارداتی مورد نیاز بنگاه های اقتصادی و واحد های تولیدی، از جمله مخترعین، مبتکرین ، قطعه سازان برجسته ، شرکت های دانش بنیان، شرکت های استارت آپی، پارک فناوری علم و فناوری، شرکت ها و نهادهای دولتی و غیر فعال در حوزه تولیدات صمعتی و مواد اولیه  و …به منظور ایجاد پل ارتباطی بین بنگاه‌های اقتصادی با واحد‌های تولیدی و تامین قطعات و مواد اولیه وارداتی شناسایی می شود.
وی خاطرنشان کرد: پس ار ارسال نیازهای واحدهای تولیدی توسط دستگاهای مربوطه و با تکمیل اطلاعات  در نظر آست در نیمه اول تابستان سال‌جاری نمایشگاهی با هدف عرضه مشخصات دقیق تمامی تجهیزات ، قطعات و مواد اولیه  وارداتی بنگاه های اقتصادی به منظور شناسایی ظرفیت ها و توانمندی ها برگزار می شود.
نعمتی تاکید کرد: به منظور برنامه ریزی راهبردی جهت حمایت از واحد‌های تولیدی برای داخل سازی حداکثری اقلام وارداتی ، افزای تاب آوری بنگاههای اقتصادی و ایجاد زنچیره ارزش افزوده  اطلاعات تا پایان خرداد ماه سالجاری به دفتر هماهنگی امور سرمایه گذاری و اشتغال معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منتطقه ای  ارسال خواهد شد.
*نیاز واحد‌های صنعتی و تولیدی ایلام روزانه بررسی  می شود
رضا محمدرحیمی، معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت معدن استان ایلام در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت:  نیازهای وارداتی بنگاه‌های اقتصادی اعم از طرح‌ها و واحد‌های صنعتی به طور روزانه  پیگیری خواهد شد گرفت و در این راستا  تصمیمات لازم در کارگروه‌های تخصصی از جمله کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان  اخذ می گردد.
وی افزود: همچنین طرح های نیازمند به ماشین آلات و تجهیزات خط تولید پس از اطمینان از عدم ساخت داخل آنها مجوز واردات و معافیت حقوق ورودی خواهند گرفت.
معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت معدن استان خاطر نشان کرد:  واحد‌های تولیدی در حال بهره برداری برای  دریافت مواد اولیه خارجی مورد نیاز خود با توجه به تفویض اختیار ثبت سفارش به استانها در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار گرفته و مجوز واردات و تایید ثبت سفارش برای آنها به انجام می رسد.

استان ایلام از جمله استان‌های غنی کشور به لحاظ ذخایر زیر زمینی است که مرزهای بین‌المللی نیز برای این استان به عنوان فرصتی مناسب برای بهره‌مندی از توانمندی‌های خارجی فراهم کرده است.