راضی ناصری فر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز یک شنبه در گفتگو با راسان خبر در ایلام گفت: خوشبختانه قطره فلج اطفال در تمامی انبار‌های دارویی استان  ذخیره سازی شده است و هیچگونه کمبودی در زمینه دارویی در استان وجود ندارد. وی افزود:بیماری فلج اطفال یک بیماری حاد ویروسی است که می تواند […]

راضی ناصری فر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز یک شنبه در گفتگو با راسان خبر در ایلام گفت: خوشبختانه قطره فلج اطفال در تمامی انبار‌های دارویی استان  ذخیره سازی شده است و هیچگونه کمبودی در زمینه دارویی در استان وجود ندارد.

وی افزود:بیماری فلج اطفال یک بیماری حاد ویروسی است که می تواند به فلج دائم دسته ای از عضلات بدن منجر شود، برای پیشگیری از این بیماری ناتوان کننده بهترین راه واکسیناسیون است.

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: واکسن خوراکی فلج اطفال ویروسی است که در بدو تولد، دو ماهگی، چهار ماهگی شش ماهگی، ۱۸ ماهگی و شش سالگی به کودک خورانده می شود که یک دوز واکسن ۵۰ درصد و سه دوز آن ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می کند.

وی تاکید کرد: هم اکنون طرح تکمیلی فلج اطفال در عشایر و مناطق محروم استان نیز انجام می شود.

وی بیان داشت: خانواده ها  هیچ نگرانی در خصوص تامین قطره فلج اطفال نداشته باشند این دارو به اندازه کافی در استان  وجود دارد در  سطح مراکز بهداشی  توزیع می شود.

ناصری فر افزود: مردم استان در صورت مشاهده  مشکل در این زمینه با شماره ۳۳۳۳۴۵۴۴ گروه مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی تماس حاصل فرمایند.

پولیومیلیت Poliomyelitis یا فلج اطفال نوعی بیماری ویروسی است که در آن ویروس مولد بیماری موجب آسیب تعدادی از سلول‌های نخاع شده و بدنبال آن تعدادی از عضلات اندام‌های بیمار فلج میشوند. این بیماری با انجام واکسیناسیون تا حد زیادی در بسیاری از نقاط دنیا ریشه کن شده است،  ویروس این بیماری می‌تواند از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده یا تماس با مخاط دهان یا بینی فرد آلوده، وارد بدن شود. عامل بیماری پس از ورود به بدن، در گلو تکثیر شده و از طریق گردش خون یا مایع لنف، در بدن حرکت کرده و پس از رسیدن به نخاع، به سلول‌های نخاع حمله می‌کند و با نابود کردن این سلول‌ها در واقع کار انتقال پیام عصبی مغز به اندام‌های حرکتی را مختل کرده و در نتیجه حرکت برخی اعضای بدن مختل شده و فلج پیش می‌آید.