علی اصغر کاظمی مدیر کل راه وشهرسازی استان ایلام روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری راسان خبر در ایلام گفت: این تونل هم اکنون بیش از ۹۸درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش بینی می شود عملیات حفاری آن همزمان با سفر رییس جمهور در مهرماه در این استان  به پایان برسد. وی افزود:  تونل […]

علی اصغر کاظمی مدیر کل راه وشهرسازی استان ایلام روز سه شنبه در گفتگو با خبرگزاری راسان خبر در ایلام گفت: این تونل هم اکنون بیش از ۹۸درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش بینی می شود عملیات حفاری آن همزمان با سفر رییس جمهور در مهرماه در این استان  به پایان برسد.

وی افزود:  تونل اصلی کبیرکوه به طول ۴ هزار و ۷۰۰ متر با  ۸ رشته تونل فرعی به طول یک هزار و ۳۰۰ متر حدودا ۶ هزار متر است.

مدیر کل راه وشهرسازی استان گفت: عملیات حفاری تونل کبیر کوه از سال ۱۳۹۰آغاز شد و تاکنون بیش از  ۱۶۰میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است .

وی ادامه داد: این طرح بزرگ دارای ۷کیلومتر تونل و۱۰کیلومتر جاده دسترسی است که برای تکمیل آن ( تهویه، روشنایی، جاده و تقاطع های طرفین ) بیش از  ۶۰۰ میلیارد دیگرتومان اعتبار نیاز است .

کاظمی خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این پروژه  علاوه بر حذف گردنه کبیرگوه بین دره شهر و ابدانان کریدور ارتباطی جهت تردد استان های مرکزی ایران با مرز بین المللی چیلات نیز فراهم می شود.

 تونل کبیرکوه شهرهای جنوب ایلام را ۷۰ کیلومتر به مرکز کشور نزدیکتر می‌کند. احداث این تونل باعث حذف ۳۰۰ پیچ خطرناک و ۲۰ کیلومتر گردنه صعب العبور کبیرکوه می‌شود. همچنین نقش مهمی در کاهش مسیر زائران عتبات عالیات دارد.