راسان خبر/سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: پویش “ملی تغذیه سالم” در استان از ابتدای بهمن ماه آغاز و تا پانزدهم ادامه دارد.

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ هدایت حیدری‌زاده با اعلام این خبر اظهار داشت: تمام افراد شناسایی‌شده در پویش ملی سلامت چه آن‌ها که بیماری پرفشاری خون و دیابت‌شان قطعی تشخیص داده شده و چه آن‌هایی که در معرض خطر این دو بیماری قرار دارند، توسط مراقبان سلامت و پزشکان مورد ارزیابی مجدد و درمان فعال قرار می‌گیرند.

وی افزود: این پویش با همکاری گروه‌های درون بخشی و ارگان‌های بین بخشی در سراسر کشور با اهداف ارتقای آگاهی، نگرش و عملکرد خانواده‌ها درباره تغذیه سالم، جلب حمایت سیاستگذاران و مسئولان مرتبط در حوزه غذا و تغذیه و جلب همکاری رسانه‌های جمعی برای آموزش جامعه و فرهنگ سازی تغذیه صحیح اجرا می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه پویش ملی سلامت و اطلاع رسانی تغذیه سالم، با هدف اطلاع رسانی در خصوص کاهش مصرف نمک و توصیه به مصرف مناسب نمک تصفیه شده یددار و نیز افزایش مصرف شیر و لبنیات از یکم تا پانزدهم بهمن ماه جاری آغاز شده است، خاطر نشان کرد: متاسفانه سرانه مصرف شیر طی سال‌های گذشته به دلایل مختلف کاهش پیدا کرده است و از استانداردهای جهانی بیش از پیش فاصله گرفته‌ایم؛ امری که می‌تواند زمینه‌ساز شیوع بیماری‌هایی، مانند فشار خون بالا، سرطان، پوکی استخوان و حتی شکستگی‌های متعدد استخوانی شود.

حیدری زاده عنوان کرد: کاهش مصرف نمک، شکر و مواد قندی به جلوگیری از بیماری‌های فشار خون و دیابت، کمک می‌کند.

گفتنی است؛ این پویش اول تا هفتم بهمن ماه با موضوع نمک و شعار «انتخاب همه، نمک کم، اما تصفیه شده ید دار» و هشتم تا پانزدهم بهمن ماه با موضوع لبنیات و شعار «از کودکی تا پیری، لبنیات دوست سلامتی» می‌باشد.

کد خبر/۹۲۲۴۸

  • نویسنده : سمیه آذرمهر
  • منبع خبر : راسان خبر/سرپرست دانشگاه علوم پزشکی از آغاز پویش ملی تغذیه سالم در استان خبر داد و گفت: این پویش از ابتدای بهمن پویش آغاز و تا پانزدهم ادامه دارد.