فیروز بالاوندی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر  در ایلام  اظهار داشت: با شروع گرمای شدید در استان از ابتدای هفته تاکنون ۱۱۸ ایلامی به دلیل  گرمازدگی به بیمارستان های استان ایلام مراجعه  و درمان شدند. وی افزود: بیش از نیمی از  این افراد […]

فیروز بالاوندی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر  در ایلام  اظهار داشت: با شروع گرمای شدید در استان از ابتدای هفته تاکنون ۱۱۸ ایلامی به دلیل  گرمازدگی به بیمارستان های استان ایلام مراجعه  و درمان شدند.
وی افزود: بیش از نیمی از  این افراد میانسال  بوده و از شهرستان های مناطق گرمسیری ( دهلران و مهران) هستند.
معاون جدید درمان دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان داشت: با توجه به  افزایش دمای هوا تا پایان هفته، مردم استان برای حفظ سلامت خود، در ساعات اوج گرما از رفت و آمد غیرضروری در زیر تابش آفتاب خودداری کنند.
وی تاکید کرد: گرما زدگی می تواند به صورت خفیف، متوسط یا شدید بروز کند. این عارضه در موارد شدید حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.
وی ادامه داد: در مراحل اولیه گرمازدگی در فرد علایمی مانند تپش قلب ،عرق کردن زیاد مشاهده می شود و در صورتی که میزان عرق کردن فرد افزایش یابد نتیجتا مقدار زیادی از مایع از بدن از دست رفته و الکترولیت های ضروری بدن مانند سدیم و پتاسیم نیزدفع می شود.
به گزارش راسان خبر ا ایلام؛ ساعات اوج تابش آفتاب و گرما به طور کلی از ۱۱ صبح تا ۳ بعد از ظهر ادامه می یابد لذا توصیه می شود افراد در این ساعات از منزل بیرون نروند. اما زمان هایی وجود دارد که فردی مجبور می شود در معرض گرما و آفتاب قرار بگیرید. بنابراین بهتر است در این زمان ها تا اندازه ممکن از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب اجتناب کنند.
به‌دلیل ورود سامانه پرارتفاع جنب حاره‌ای به استان ایلام، دمای هوا در مناطق سردسیری بالای ۴۰ درجه و در مناطق گرمسیری به مرز ۵۰ درجه رسیده است.