ایلام_رییس کل دادگستری ایلام گفت: سال گذشته ۱۱ پرونده قصاص نفس با رضایت اولیاء دم به صلح و سازش ختم شد.

به گزارش خبرنگار راسان خبر از ایلام؛ عمران علیمحمدی صبح شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار داشت: دستگاه قضای استان ضمن بررسی روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی و استماع مسائل و مشکلات مطرح شده، دستورات لازم را به منظور تسریع در فرآیند انجام امکور و خدمت رسانی بهتر به مردم صادر می کند.

وی افزود: دستگاه قضا وظیفه دارد به عنوان مسوول و متولی امور جامعه در قبال تغییرات مثبت جامعه حساس و پاسخگو باشیم. پاسخگویی که با عقل همخوانی داشته باشد نه با شعار. لذا این دستگاه برای اینکه در مقابل نیازهای اجتماعی پاسخگو باشد سندی به نام سند تحول و تعالی قضایی تدوین و مباحثی محور  آن قرار گرفته است.

رییس کل دادگستری ایلام گفت تصریح کرد: مباحث محوری در سند تحول قضایی پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی جامعه است.

وی گفت: استفاده از نخبگان و‌ فرهیختگان جامعه در راستای کاهش میزان جرایم و پیشگیری از وقوع جرم یکی از برنامه های سند تحول قوه قضاییه است.

علیمحمدی تصریح کرد: برون زایی دستگاه قضایی یعنی دستگاه قضایی از رسیدگی به دادخواستها و درخواست‌ها فراتر رفته و به پیشگیری از جرم پرداخته است.

وی تاکید کرد: در رسیدگی های قوه قضاییه به پرونده ها، اصل اول قانونی بودن جرایم و مجازات ها است.

رسیدگی به بیش از ۱۳۹ هزار پرونده در دادگاه های ایلام

رییس کل دادگستری ایلام ادامه داد: سال گذشته ۱۳۹ هزار ۳۵۹ پرونده در دادگاه های عمومی، کیفری. و ..  مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی افزود: در این راستا برای ۱۳۸ هزار و ۹۳۷ معادل ۹۶ درصد از پرونده های تشکیل شده رای صادر شده است.

علیمحمدی خاطرنشان کرد: در بحث شوراهای حل اختلاف، درصد سازش ها و صلح در حال افزایش است. در این راستا ۱۱ پرونده قصاص نفس سال ۱۴۰۰ با رضایت اولیاء دم  به سازش ختم شد.

کد خبر/۶۹۱۶۵