سید اسدالله هاشمی” مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام  روز یک شنبه در گفتگو با خبرنگار راسان خبر در ایلام اظهار داشت: گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۶ روز آلودگی ناشی از پدیده گرد و غبار با پایداری ۲۴ ساعته ثبت شده است که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۴۶ روز بوده […]

سید اسدالله هاشمی” مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام  روز یک شنبه در گفتگو با خبرنگار راسان خبر در ایلام اظهار داشت: گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۶ روز آلودگی ناشی از پدیده گرد و غبار با پایداری ۲۴ ساعته ثبت شده است که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۴۶ روز بوده است.

وی با بیان اینکه این آمار بیانگر کاهش محسوس گرد و غبار  است افزود: بارش کم سابقه نزولات جوی  در سال بارشی ۹۷ – ۹۸ کاهش ۷۰ درصدی بروز پدیده گرد و غبار در استان را در پی داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام بیان داشت: استان دارای ۱۹ تالاب  به مساحت ۲۳ هزار هکتار است که بیشتر این تالاب ها پر آب هستند و این روند در کاهش گردو غبار تاثیر دارد.

وی بیان داشت: : ۷ دستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرستان‌های استان فعال است که در صورت ورود گرد و غبار به به صورت آنلاین داده‌ها و شاخص‌ها دریافت و توسط کارشناسان تحلیل می‌شود.

وی اظهار داشت: میانگین مناطق تحت مدیریت محیط در زیست کشور ۱۰ درصد است که این رقم در استان ۷/۱ دهم است که تلاش می‌شود امسال با برنامه‌ریزی برابر میانگین کشوری شود.

به گفته هاشمی%، ۱۴۳ هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان تحت مدیریت محیط زیست است و ۱۷ درصد تنوع زیست محیطی کشور مربوط به استان ایلام است.