سیامک بیگی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر در ایلام گفت: تاکنون ۱۴ هزار هکتار از اراضی دهلران و آبدانان  بصورت هوایی و وسایلی پیشرفته زمینی سم پاشی شده است. وی افزود: با توجه به اینکه  این ملخ ها به صورت انفرادی و دسته […]

سیامک بیگی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار سایت خبری راسان خبر در ایلام گفت: تاکنون ۱۴ هزار هکتار از اراضی دهلران و آبدانان  بصورت هوایی و وسایلی پیشرفته زمینی سم پاشی شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه  این ملخ ها به صورت انفرادی و دسته های بسیار کوچک اقدام به‌مهاجرت می کنند  تاکنون ۱۰ میلیارد ریال جهت مبارزه با آنها هزینه شده است.

 معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی ایلام  بیان داشت: با توجه به مبارزه مطلوب علیه آفت ملخ صحرایی، امیدواریم که  این مشکل تا پایان تیرماه سالجاری رفع شود.

وی تاکید کرد: با تلاش شبانه روزی همه عوامل ستاد بحران به ویژه سازمان‌جهاد کشاورزی کانون‌ها ومحل های وجود این‌ملخ ها پاکسازی و این پدیده بسیار خطرناک برای محیط زیست وکشاورزان مهار شده است.

وی با بیان اینکه هزینه هر هکتار مبارزه به ملخ صحرایی ۱۰۰ هزار تومان است گفت: در این راستا ۱۶ هزار لیتر سم برای مبارزه با ملخ صحرایی وارد ایلام شده است.

بیگی  تصریح کرد: با توجه به این سطح از مبارزه، آسیب جدی به باغات و مزارع استان وارد نشده و تنها آفتی که این ملخ‌ها به بخش کشاورزی وارد کرده اند این است که هرملخ روزانه ۳ گرم از پوشش گیاهی تغذیه می‌کند.

گفتنی است، اولین نمونه‌های مشاهده شده از ورود ملخ مهاجم صحرایی به استان ایلام در ۲۶ خردادماه سال جاری مخابره و تأیید شده است.

ملخ‌های صحرایی یا دریایی یک نوع گونه است و طول بدن این ملخ در نرها ۴۵ تا ۵۵ میلیمتر و در ماده‌ها ۵۷ میلیمتر و دارای جثه‌ای بزرگ‌تر از سایر ملخ‌های بومی است.

این ملخ‌ها دارای آرواره‌هایی قدرتمند هستند که در کمترین زمان ممکن مزارع، باغات، مراتع، جنگل‌ها و بوستان‌ها را از بین می‌برند و سیری ناپذیر هستند.