ایلام_معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: تاکنون ۲۲ هزار ۸۰۳ دوز واکسن کرونا وارد استان شده است که از این تعداد ۱۹ هزار و ۱۰۱ دوز مربوط به مرحله اول و ۳ هزار ۷۰۲ مورد نیز مربوط به مرحله دوم می باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر از ایلام، دکتر جمیل صادقی فر شامگاه جمعه در کارگروه رسانه ای کرونا ایلام، گفت: خوشبختانه آمار بستری ها و فوتی های کرونا در استان سیر نزولی را سپری می کند که امیدواریم با این وضعیت شاهد رعایت بیشتر شیوه نامه های بهداشتی باشیم.

وی با بیان اینکه واکسن کرونا به طور هفتگی وارد ایلام می شود، افزود: تاکنون چهار  واکسن “اسپوتنیک وی”، “سینوفارم”، “آسترازنکا” و “بهارات بیوتک” وارد استان شده که عمدتا به صورت دو دوز تزریق و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده و در بسیاری از کشورها استفاده می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت:  از تعداد واکسن های دریافتی مراحله اول (۱۹ هزار ۱۰۱ مورد) تا روز گذشته پنج شنبه۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ تعداد ۸ هزار ۸۷۷ دوز واکسن کرونا و در مرحله دوم(۳ هزار ۷۰۲ دوز) نیز ۲ هزار ۱۶۲ دوز تزریق شده است.

دکتر صادقی فر ادامه داد: در مجموع واکسن های دریافتی تاکنون ۱۶ هزار ۵۰۳ دوز واکسن کرونا در سطح استان توزیع شده است.

وی با اشاره به آغاز واکسیناسیون عمومی افراد بالای ۸۰ سال علیه کرونا در استان، گفت:  تاکنون ۲۵ درصد این افراد در مقابل کرونا واکسینه شده اند و انتظار می رود این اشخاص بدون توجه به شایعات به مراکزی که با آنان تماس گرفته می شود برای تزریق واکسن مراجعه کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: افرادی که در گروه اولویت تزریق واکسن کرونا قرار دارند مطابق اطلاعرسانی برای انجام واکسیناسیون به مکان های معرفی شده مراجعه کنند. همچنین اشخاصی که قبلا به کرونا مبتلا شده و جز گروه های هدف می باشند و با انان تماس گرفته می شود جهت تزریق واکسن مراجعه کنند زیرا این واکسن ایمنی فرد در برابر ابتلای مجدد به کرونا را افزایش خواهد داد.

وی تاکید کرد: واکسن های تزریق شده به جامعه هدف کاملا بی خطر هستند اما یکسری عوارض موضعی این واکسن ها شامل درد بدن، قرمزی محل تزریق، تب خفیف، سردرد و غیره که عوارض شایع می باشد و این علائم در نتیجه واکنش سیستم ایمنی بدن به آنتی ژن که وارد بدن شده است می باشد. اگر این عوارض بیشتر از سه روز  طول بکشد این افراد به شماره تماس های ثبت شده که در پشت کارت هایی واکسیناسیون است تماس گرفته و وضعیت خود را گزارش دهند.

دکتر صادقی فر گفت: تاکنون مورد ابتلا به ویروس هندی یا افریقایی در ایلام شناسایی یا ثبت نشده است اما به توجه به شیوع این ویروس ها، امکان ابتلا در استان وجود دارد.

به گزارش راسان خبر از ایلام، بر اساس اخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی ایلام از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۳۶ هزار و ۹۱۸ نفر در استان به این ویروس مبتلا و ۷۶۰ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

شناسه خبر/۵۱۷۱۵