ایلام_مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: مساحت اراضی طرح دشت عباس، عین خوش و فکه ۵۳ هزار هکتار است که ۲٠ هزار هکتار از این میزان مربوط به دشت عباس بوده و به صورت ثقلی آبیاری و ۳۳ هزار هکتار نیر مربوط به دشتهای عین خوش و فکه است که به صورت تحت فشار آبیاری میشود.

علی پوراحمد در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر در ایلام، اظهار کرد: طرح دشت عباس، عین خوش، فکه به دستور مقام معظم رهبری در قالب طرح ۵۵٠ هزاری ایلام خوزستان اجرا و از محل صندوق توسعه ملی و بخشی از تسهیلات بانک توسعه اسلامی تامبن اعتبار شده است. که یکی از طرح های منحصر به فرد کشور در بخش آبیاری و زهکشی محسوب میشود.

وی به نقش کم نظیر این طرح در راستای رونق تولید و اشتغالزایی اشاره و افزود: با بهره برداری از این طرح، منطقه مرزی عین خوش و فکه که بیابانی و کانون ریزگردها بود به گستره تولید محصولات کشاورزی تبدیل و با شکل گرفتن کانون های جمعیتی، سبب مهاجرت معکوس به منطقه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: بهره برداری از این طرح تقویت سفره های آب زیرزمینی و بهبود وضعیت آبخوانها را در پی خواهد داشت و با پیگیریهای به عمل آمده در آینده نزدیک از محل آب زیرزمینی تخصیص اخذ و برای اراضی دیم منطقه نیز مجوز حفر چاه و بهره برداری از آب زیرزمینی صادر خواهد شد و شاهد توسعه اراضی آبی در این منطقه خواهیم بود.

وی ادامه داد: شبکه آبیاری دشت فکه به مساحت ۲۲ هزار هکتار سال گذشته همزمان با سد مخزنی گلال(شهدای ایلام) طی مراسم ویدئو کنفرنس توسط رییس جمهور محترم افتتاح شد و سال زراعی جاری تحت کشت گندم و دانه های روغنی قرار گرفت و هم اکنون کشاورزان در حال جمع آوری محصول هستند.

پوراحمد اضافه کرد: شبکه های آبیاری و زهکشی دویرج و کنگیر نیز از دیگر طرح هایی هستند که در دولت تدبیر و امید افتتاح و هم اکنون در حال بهره برداری هستند، مساحت این شبکه ها که به صورت مدرن اجرا گردیده قریب به ۱۲۵۰۰ هکتار می باشد که نقش پررنگی در توسعه کشاورزی استان ایفا می کنند.

وی تصریح کرد: علاوه بر این طرح ها، طرح انتقال آب از جشمه های سیاهگل به شهر ایوان با هدف تامین آب شرب این شهرستان و روستاهای تابعه اجرا گردیده و در مدار بهره برداریست که با شروع بهره برداری از این طرح مشکل کمبود آب شرب شهر ایوان و روستاه های مسیر تا افق بلند مدت مرتفع گردیده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت: همچنین تصفیه خانه این طرح با ۸٠ درصد پیشرفت فیزیکی، جهت افق بلند مدت تامین آب طراحی گردیده و در حال اجرا است که پیشی بینی می شود در سالجاری تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد.

شناسه خبر/۵۱۷۸۵