دکتر “راضی ناصری فر”معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز شنبه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر در ایلام اظهار داشت: سال گذشته ۴۵۶ نفر در ایلام به بیماری پوستی “سالک”  مبتلا شده اند که نسبت به سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است. وی افزود: بین سال های  ۹۳ تا ۹۶ سه هزار […]

دکتر “راضی ناصری فر”معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز شنبه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری راسان خبر در ایلام اظهار داشت: سال گذشته ۴۵۶ نفر در ایلام به بیماری پوستی “سالک”  مبتلا شده اند که نسبت به سال های گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

وی افزود: بین سال های  ۹۳ تا ۹۶ سه هزار ۳۹۵ نفر در ایلام به بیماری پوستی “سالک”  مبتلا شده اند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه  دو نوع سالک شهری (نوع خشک) و روستایی (نوع مرطوب) وجود دارد اظهار داشت: در سالک نوع شهری (خشک) مخزن بیماری عمدتا بیماران مبتلا و به طور تصادفی سگ‌ها هستند. در سالک نوع روستایی (مرطوب) موش‌های صحرایی مخزن بیماری هستند و پشه خاکی ماده پس از خونخواری از موش صحرایی مبتلا، آلوده شده و در خونخواری مجدد در فرد سالم باعث انتقال بیماری می‌شود.

وی بیان داشت: ناقل بیماری سالک حشره بسیار کوچکی به نام پشه خاکی است که روزها در پناهگاه های تاریک، گرم و مرطوب مانند شکاف دیوارها، زیرزمین منازل، پشت اشیای ثابت مانند کمدها، قاب عکس، اصطبل ها، اطراف توده های زباله، کودهای حیوانی، اماکن متروکه، لانه جوندگان و غارها زندگی می کند.

وی ادامه داد: فصل گزش پشه خاکی دارای ۲ دوره در سال است که دوره اول در ماه های فروردین و اردیبهشت و دوره بعدی در شهریورماه است و زمان گزش پشه تا ظاهر شدن علائم بسته به نوع شهری و روستایی بین ۲ تا هشت ماه طول می کشد.

ناصری فر یادآور شد: همچنین لازم است به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری سالک نسبت به جداسازی آغل حیوانات اهلی از محیط مسکونی و تخلیه منظم فضولات دامی به خارج از محیط زندگی، استفاده منظم و صحیح از حشره کش های خانگی جهت مبارزه با پشه خاکی در اماکن سربسته، ساماندهی سگ های ولگرد، مبارزه با جوندگان با استفاده از روش هایی مانند تله گذاری و سموم موش کش و جمع آوری زباله در سطل های در دار یا کیسه های زباله اقدام شود.

وی گفت: عامل بیماری سالک نیز یک نوع انگل به نام لیشمانیا است که در زخم های پوستی ناشی از این بیماری در انسان، جوندگان و سگ وجود دارد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان داشت: این بیماری مرگ و میر ندارد و افراد تنها با مراقبت صحیح از بیماری خود و با جلوگیری از عفونت در محل زخم و پوشاندن آن با گاز استریل، دوره درمان خود را کوتاه تر کرده و از گسترش بیماری جلوگیری کنند.